آیا در پاییز آفتی بر روی درختان به حیات خود ادامه می دهد!

آیا در پاییز آفتی بر روی درختان به حیات خود ادامه می دهد!
محتوا پنهان

آیا در پاییز آفتی بر روی درختان به حیات خود ادامه می دهد!

در ابتدای فصل پاییز زمانی که کم کم درختان پسته آماده می شوند که فعالیت شان را کم کنند و به خوابی چند ماهه فرو روند، در سکوت و آرامش روزهای برگریز و شب های خنک پاییز، موجودات کوچکی همچنان به حیات خود ادامه می دهند که از دید چشمان تیزبین شما مخفی هستند.

آیا دوست دارید بدانید زمانی که همه درختان و موجودات در خواب عمیق زمستانی فرو می روند کدام موجودات ریز در باغ شما فعالیت می کنند و خسارت می زنند و عین خیالشان هم نیست!

در ادامه این نوشته همراه ما باشید تا شما را با آنها آشنا کنیم.

کدام آفات درختان پسته در پاییز فعال هستند؟

همه می دانیم که باغات پسته محل زندگی بسیاری از حشراتی هستند که آفت نام گرفته اند. زیرا حاصل تلاش یکساله یا چندساله باغدار را در برخی موارد طی مدتی کوتاه نابود می کنند و چیزی جز حسرت و آه بر جای نمی گذارند.

اما آنچه اهمیت دارد نابودی به موقع و به جای این آفات است که هر یک به گونه ای متفاوت در پاییز و زمستان زنده می مانند. آنها در فرصتی مناسب مانند اواخر اسفند که هوا کمی گرم تر می شود از محل زمستان گذران خود خارج شده و با شکمی گرسنه به درختان پسته حمله ور شوند.

4 آفت مهمی که در پاییز و زمستان باید نگران آنها بود و با آنها مبارزه کرد عبارتند از:

 • سوسک سرشاخه خوار
 • سوسک طوقه خوار پسته یا کاپنودیس
 • زنبورهای مغزخوار
 • شب پره خرنوب

کدام آفات درختان پسته در پاییز فعال هستند؟

سوسک سرشاخه خوار پسته در پاییز چگونه فعالیت می کند؟

سوسک جوانه خوار یا همان سوسک سرشاخه خوار پسته، پاییز و زمستان را به صورت لارو زیر پوسته شاخه های ضعیف و هرس شده سپری می کند. در اواخر زمستان لاروها در انتهای دالان به شفیره تبدیل خواهند شد.

حشرات کامل نسل جدید پس از خروج از شاخه های هرس شده سال قبل، به سمت درختان پسته پرواز کرده و به جوانه های تازه رشد کرده حمله می کنند.

آغاز این خسارت در پایان اسفند ماه تا اوایل فروردین ماه همزمان با رشد و فعالیت درختان پسته می باشد.

سوسک سرشاخه خوار پسته در پاییز چگونه فعالیت می کند؟

اگر این سوسک را در باغ دیدیم چگونه آنرا تشخیص دهیم؟

از نظر شکل ظاهری حشرات کامل در ابتدا بدنی نرم دارند. 3-2 روز داخل دالان های لاروی باقی می مانند و از خاک اره های ایجاد شده در دالان لاروی تغذیه می کنند تا بدنشان سخت شود.

سپس با ایجاد سوراخ روی شاخه های ضعیف از آنها خارج می شوند تا هم برای تغذیه و هم تخم ریزی شاخه های تازه سبز شده را انتخاب کنند! در نیمه اردیبهشت ماه و اوایل خرداد ماه، اوج خروج حشرات بالغ می باشد.

حشرات ماده در زیر پوست درختان هرس شده و ضعیف نفوذ می کنند. لانه جفت گیری را ساخته سپس تخمگذاری می کنند. تخمگذاری به صورت ردیفی در دو طرف دالان ایجاد شده توسط حشره ماده و نر گذاشته می شود.

این سوسک تک نسلی است و این آفت سراسر زمستان را بدون دیاپوز و به صورت فعال سپری می کند.

اگر این سوسک را در باغ دیدیم چگونه آنرا تشخیص دهیم؟

سوسک سرشاخه خوار پسته چگونه به درختان پسته خسارت وارد می کند؟

در نیمه اردیبهشت ماه حشرات کامل نسل جدید به شاخه های یکساله حمله می کنند. از کنار جوانه ها وارد شاخه می شود. دالانی به طول 5-4 سانتی متر ایجاد می کند که توخالی است و این مرحله خسارتزا به درختان می باشد.

با این فعالیت حشرات کامل جوانه های تازه ریزش می کنند و شاخه ها هم خشک می شوند.

دوره تغذیه ای این سوسک در داخل این دالان سپری می شود به طوری که به ندرت این دالان را ترک کرده و به جوانه های دیگر حمله می کند.

نکته مهم: این سوسک تنها یک جوانه را می خورد.

حشرات کامل اواسط مهر ماه به تدریج دالان تغذیه را ترک کرده و به سراغ شاخه های تازه هرس شده و یا نیمه خشک حمله می کنند و در این مرحله پوستخوار می شوند و تغذیه خود از پوست را به جای جوانه ترجیح می دهند.

حشره ماده در دالان مادری 100-80 تخم قرار می دهد. 20-10 روز هم طول می کشد تا تخم ها تفریخ شوند. لاروها پس از خروج از تخم شروع به تغذیه در جهت عمود بر دالان مادری می کنند و تمام پاییز و زمستان را در آنجا به سر می برند.

اگر شاخه های آلوده را برداشته و پوست رویی را کنار بزنید بر روی شاخه آلوده خطوطی عمودی و افقی خواهید دید که به صورت دالان های ریز نمایان می شوند.

دالان های مادری بزرگ و به صورت افقی در طول شاخه ها دیده می شوند. دالان های لاروی بسیار ریز و متعدد و در جهت عمود بر این دالان های بزرگ وجود دارند و تمام مراحل زندگی این حشره جای شگفتی آور دارد.

سوسک سرشاخه خوار پسته چگونه به درختان پسته خسارت وارد می کند؟

چگونه از شر سوسک سرشاخه خوار در پاییز راحت شویم؟

بهتر است باغداران هر سال در اوایل فصل پائیز مقداری از چوب های تازه هرس شده پسته را در نقطه های مختلف از باغ خود قرار بدهند تا به عنوان تله عمل کنند. حشرات ماده به این شاخه ها حمله می کنند و روی آنها تخمگذاری می کنند.

نکته مهم: اگر باغداران محترم هر 10 تا 15 روز یکبار تا پایان فروردین ماه به باغ مراجعه کرده و این چوب های هرس شده را جمع آوری کنند و بسوزانند و چوب های جدید جایگزین کنند تا جمعیت این سوسک به شدت کاهش پیدا کند.

در مورد سوسکو یا سوسک سرشاخه خوار یا جوانه خوار پسته باید بگوییم که مبارزه غیر شیمیایی کابردی تر بوده و ساده و مقرون به صرف اقتصادی می باشد و اگر به صورت صحیح و اصولی انجام شود، دیگر نیازی به سموم شیمیایی نمی باشد.

چگونه از شر سوسک سرشاخه خوار در پاییز راحت شویم؟

سوسک طوقه خوار پسته در پاییز چگونه ایجاد خسارت می کند؟

سوسک طوقه خوار پسته یا کاپنودیس پسته یا سوسک ریشه پسته یکی از حشرات نسبتا بزرگی است که علاوه بر شکل ظاهر چاق و چله ای که دارد، خوش اشتها هم است.

سوسک های بالغ پاییز و زمستان را در پناهگاه های زمستانی مانند زیر پوستک ها، شکاف درختان مسن، قسمت های چوبی شده و پوسیده درختان و یا در لابه لای کلوخه ها سپری می کنند.

در ابتدای فصل بهار در فروردین ماه این حشرات کامل در باغ های پسته دیده می شوند. آنها برای تغذیه از پناهگاه های زمستانه خود خارج شده و شروع به تغذیه از  برگ های جوان، جوانه ها و حتی پوست شاخه های چوبی نشده می کنند تا بتوانند برای تخم ریزی آماده شوند.

حشرات ماده به صورت تدریجی تخم های خود را در محل طوقه درختان قرار می دهند. برخی اوقات هم تخم ها را بر روی برگ، میوه و شاخه های پسته قرار می دهند.

سوسک طوقه خوار پسته در پاییز چگونه ایجاد خسارت می کند؟

سوسک طوقه خوار پسته به چه شکلی خسارت می زند؟

اصلی ترین شکل این سوسک که به درختان پسته خسارت می زند، شکل لاروی آن است. لاروها پس از خروج از تخم در داخل خاک افتاده و خودشان را به ریشه های اصلی درختان می رسانند و به زیر پوست نفوذ کرده و در منطقه کامبیوم(زاینده) مستقر می شوند.

مرحله لاروی آفت در تمامی ماه های سال قابل مشاهده است.

چه بلایی بر سر درختان پسته مورد حمله کاپنودیس می آید؟

تغذیه لاروها عمدتا از لایه زاینده و بافت پوست است و از استوانه مرکزی فقط لایه نازکی مورد تغذیه قرار می گیرد در محل استقرار لاروها لایه ای از مواد آجری رنگ که مخلوطی از بقایای نسوج گیاه، فضولات و ترشحات ریشه است دیده می شود.

پوست قسمت های آلوده اگرچه از بیرون نمای طبیعی خود را تا حدودی نگه می دارد ولی براستی بافت های سطحی مرده اند و با کمی فشار متلاشی می شوند.

در اثر تغذیه لاروها جریان شیره گیاهی متوقف می شود و به همان نسبت از رشد شاخه ها و باردهی درختان کاسته می شود.

چه بلایی بر سر درختان پسته مورد حمله کاپنودیس می آید؟

مبارزه غیر شیمیایی بهترین راهکار برای نابودی سوسک طوقه خوار پسته

بهترین روش برای لاروی که در ناحیه ریشه و طوقه جای دارد مبارزه زراعی در باغات آلوده  است. نکته اول اینکه این آفت به درختان ضعیف حمله می کند با تقویت کردن درختان جلوی حضور این آفت در باغ خود را بگیرید.

نکته دوم اینکه در زمستان یخ آب زمستانه مهم ترین روش نابودی حشرات کامل است.

نکته سوم بهتر است خاک باغ خود را در زمستان شخم زده تا آفت به روی خاک آمده و بر اثر سرما نابود شود.

نکته چهارم هم اینکه شاخه های خشک و آلوده را از اطراف و داخل باغ جمع آوری کرده و بسوزانید تا حشرات کاملی که در آنها به زمستان گذرانی می پردازند نابود شوند.

نحوه خسارت زنبور مغزخوار سیاه پسته در پاییز

زنبور مغزخوار سیاه همان طور که از اسمش پیداست زنبوری سیاه رنگ است که وقتی در زمستان درختان در خواب هستند، به زندگی و حیات خود در باغات پسته ادامه داده تا در فرصت مناسب حمله کرده و حاصل تلاش یک سال باغدار را به نابودی بکشاند.

این زنبور سیاه و کوچک، قادر است زمستان را به صورت لارو کامل در داخل میوه سپری کند و میوه‌های آلوده به لارو این زنبور، معمولاً روی درخت باقی مانده و در زمان برداشت محصول همانند میوه‌های سالم به زمین نمی‌ریزند.

این لاروها همزمان با شروع رشد جوانه‌های پسته تبدیل به شفیره می‌شوند و حشرات کامل برای خارج شدن از میوه سوراخ دایره‌ای شکمی روی پوست ایجاد می‌کنند.

خروج حشرات کامل از اواسط اردیبهشت تا یک ماه بعد ادامه دارد.

زنبورهای ماده با فرو کردن تخم‎ریز خود در داخل میوه پسته در آن فقط یک عدد تخم می‌گذارند. هر حشره ماده توانایی این را داردکه بین ۴۰ تا ۷۰ عدد تخم بگذارد.

لاروها بدون این که وارد دانه و مغز میوه پسته شوند از یک طرف شروع به خوردن آن می کنند.

دانه های پسته آلوده کوچک و ضعیف مانده و پوست آنها چروک خورده و تیره رنگ می‌شود. لاروها به همین صورت زمستان را پشت سر می‌گذارند. بنابراین یک نسل در سال دارد.

نحوه خسارت زنبور مغزخوار سیاه پسته در پاییز

روش های کنترل زنبور مغزخوار سیاه پسته

بهترین راه مبارزه با این زنبور ریزه میزه، مبارزه مکانیکی از راه جمع‌آوری و سوزاندن میوه‌های آلوده ریخته شده زیر درختان یا باقی مانده روی درختان می‌باشد زیرا لاروها داخل میوه زمستانگذرانی می کنند.

نحوه خسارت زنبور مغزخوار طلایی پسته در پاییز

زنبور مغزخوار طلایی پسته نیز زمستان را به صورت لارو کامل داخل میوه‌های خشک شده بر روی درختان به سر می‌برند. در نهایت این لاروها در بهار تبدیل به شفیره می‌شوند.

حشرات کامل همزمان با شکل گرفتن دانه های میوه پسته به پرواز در می‌آیند.

زنبورهای ماده‌ همچنین قادرند به طریق پارتنوژنز تولید مثل کنند. تخم‌گذاری در آنها شبیه به گونه مغزخوار سیاه است اما با این تفاوت که گاهی در هر میوه دو عدد تخم می‌گذارند.

تغذیه لارو این زنبور در نسل اول باعث لکه دار شدن، سیاه شدن و خشک شدن میوه پسته خواهد شد.

نحوه خسارت زنبور مغزخوار طلایی پسته در پاییز

تفاوت خسارت لاروهای زنبور سیاه با زنبور طلایی پسته

در نحوه خسارت لاروهای این دو زنبور تفاوت جالبی وجود دارد.

لاروهای زنبور طلایی پس از ورود به زیر پوست از مغز پسته تغذیه می‌کنند و آندوکارپ را باقی می‌گذارند در حالی که لاروهای زنبور سیاه از تمام قسمت‌های مغز حتی پوسته ی نازک روی آن تغذیه می کنند.

زندگی لاروی زنبور طلایی بین 35 تا 40 روز است. پس از آن، لارو در داخل میوه تبدیل به شفیره شده و به فاصله یک هفته تا ده روز پس از آن حشره کامل از دانه های آلوده خارج می شود.

حشرات کامل نسل بهاره در محل خروج خود سوراخی ایجاد می کنند که برآمده است و این تفاوت نسل زنبور بهاره با تابستانه است.

زنبورهای نسل بهاره در اوایل تابستان ظاهر شده و سریعا شروع به تخمریزی می کنند. تخمریزی در داخل میوه انجام می شود که پوسته داخلی هنوز سخت نشده است.

نکته مهم: در صورتی که زنبور ماده ای دیرتر ظاهر شود و تخمریزی را دیرتر انجام دهد، پوسته رویی پسته سخت شده و لاروها داخل دانه گیر می افتند و می میرند و هرگز به دنیا نمی آیند.

این زنبور دو نسل در سال ایجاد می کند.

نحوه خسارت زنبور مغزخوار طلایی پسته

روش ساده کنترل زنبور مغزخوار طلایی پسته

بهترین و کاراترین روش نابودی این زنبور روش مکانیکی است. به این صورت که میوه های آلوده زیر درختان را جمع آوری کرده و سپس آنها را در خارج از باغ می سوزانند.

مدیریت مبارزه با زنبورهای مغزخوار 

مدیریت مبارزه با آفات در تمام فصول از جمله اقداماتی است که نباید دستخوش تصمیمات اشتباه گردد. پس برای اعمال مدیریتی اصولی از همین پاییز و زمستان دست بکار شوید و اقدامات زیر را در جهت نابودی این زنبورها در پاییز انجام دهید:

 • هنگام برداشت پسته، میوه ای بر روی درخت باقی نگذارید.
 • پسته هایی که احتمال دارد آلوده هستند را جدا کنید.
 • ضایعات فرآوری پسته را در باغ رها نکنید.
 • نابودی ضایعات در اسرع وقت
 • برداشت زودهنگام میوه های آلوده از روی درختان و نابودی آنها
 • مبارزه شیمیایی بر علیه لاروها امکان پذیر نیست زیرا لارو درون میوه جای دارد!
 • در پاییز و زمستان تمامی میوه های آلوده از سطح باغ جمع آوری شده و نابود شوند و این بهترین راهکار است به شرطی که همه میوه ها جمع شده باشند.

نحوه خسارت شب پره خرنوب 

شب پره خرنوب پروانه ای بسیار کوچک است. به این صورت که اندازه آن با بال های باز نهایتا بین 19 تا 30 میلی متر خواهد بود که البته حشرات نر کوچکتر هستند. لاروها که خسارت اصلی مربوط به آنهاست سری قهوای رنگ و بدنی کرم رنگ دارند.

دانه های پسته بسیار مورد علاقه این شب پره هستند و با تغذیه از مغزهای رسیده پسته هر ساله خسارات زیادی را به باغدران وارد می کند.

حشرات کامل در تابستان و آخر تیرماه به باغ های پسته وارد می شوند و هر جا خنده ی دانه های پسته زودخندان را ببینند، درنگ نکرده و در این شکاف ها تخمگذاری می کنند و این آغاز زندگی آنها و خسارت به دانه های پسته است!

ارتباط مستقیمی بین شدت خسارت این آفت با دانه های پسته زودخندان وجود دارد. هر چه آفت به پسته های زودخندان بیشتری برخورد کند خسارت آن بسیار بیشتر خواهد بود.

نحوه خسارت شب پره خرنوب

نحوه خسارت شب پره خرنوب در پاییز

در ابتدای پاییز اوج فعالیت این شب پره های نازیبا را در باغات پسته به وفور می بینید. با آغاز زمستان و سرد شدن هوا لاروهای سنین مختلف این آفت داخل دانه های آلوده و یا زیر درختان باقی می ماند تا در بهار فعالیت خود را از سر بگیرند.

خسارت دیگری که این شب پره ها دارند این است که قادرند در انبارهای پسته نیز وارد شده و در انبار از دانه های خشک شده پسته نیز تغذیه کنند و مسیر زندگی خود را ادامه دهند.

خسارت در انبار به این صورت است که لاروها در تمام مدت پاییز و زمستان از مغزهای پسته تغذیه کرده و فضولات خود را باقی می گذارند و دانه های پسته آلوده را با تارهای ابریشمی به هم می چسبانند.

نحوه خسارت شب پره خرنوب در پاییز

روش های مبارزه با آفت شب پره خرنوب 

بهتر است برای مبارزه با این آفت به روش های زیر عمل کنید:

 • برداشت محصول بلافاصله پس از رسیدن
 • برداشت به موقع پسته های زودخندان
 • ضدعفونی کردن پسته ها و گونی های پسته قبل از ورود به داخل انبار
 • کنترل دما و رطوبت انبارها
 • نگه داشتن شرایط انبار با رطوبت نسبی کمتر از 25% و دمای کمتر از 15 درجه سانتیگراد
 • جمع آوری پسته های آلوده در سطح باغ
 • میزبان واسط این آفت درختان انار هستند، پس از کاشتن درختان انار در مجاورت باغات پسته جدا خودداری کنید.

روش های مبارزه با آفت شب پره خرنوب 

 

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

 

 

 

 

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *