خواص معجزه گر گیاه دارویی آنیسون (بادیان رومی)

گیاه دارویی آنیسون

آنیسون (بادیان رومی) را به عنوان ادویه مصرف می کنند. آنیسون را بسان یک گیاه دارویی برای معالجه : تشنج ، اسپاسم معده و روده ، نفخ ، سرگیجه ، آسم ، برونشیت ، میگرن و همچنین خلط آوری مصرف می کنند . از اسانس میوه آنیسون برای ضدعفونی در صنایع غذایی و نوشابه سازی استفاده می نمایند .  

گیاه شناسی آنیسون

آنیسون گیاهی یکساله با ساقه های مستقیم ، علفی ، استوانه ای و پوشیده از ُکرک است. ارتفاع گیاه تا 75 سانتیمتر می رسد. برگ ها چند شکلی (پلی مورف) هستند.
گل آذین چتری است.
گل ها سفید و به تعداد 15-10 عدد در هر چتر میوه فندقه دو قسمتی گلابی شکل با برآمدگی در نوک میوه ، به رنگ سبز تیره تا قهوه ای و دارای بوی مطبوع آنیسون در ارتفاعات مدیترانه می روید و هدف تهیّه اسانس از میوه هایش می باشد .
 

نیازهای رشد 

آنیسون به خاک های سبک و حاصلخیز نیازمند است . این گیاه به شوری حساس می باشد . PH مناسب 7-6 دمای جوانه زنی 5 درجه سانتیگراد ؛ دمای مطلوب رشد 25-20 درجه سانتیگراد حضور رطوبت کافی بر رشد آن می افزاید . نور کافی باعث افزایش اسانس آنیسون می گردد.  
 
آنیسون
آنیسون

آماده سازی زمین و کاشت آنیسون

کاشت آنیسون با بذر انجام می شود و روش کاشت به صورت های : کرتی ، کرتی-ردیفی و جوی- پشته ای می باشند. زمین مورد نظر را در پائیز شخم می زنند و 25-20 تن کود دامی در هکتار می افزایند.
دو دفعه دیسک عمود بر هم در بهار سپس غلطک زدن و هموارسازی خاک برای آماده سازی بستر انجام می گیرند. کاشت بذور با دست و یا ردیفکار صورت می پذیرد.

آبیاری

آبیاری منظم برای تأمین رطوبت کافی در فصل رشد ضروری است.

علف های هرز

وجین علف های هرز تا زمان رسیدن گیاه به 15 سانتیمتری الزامی است. استفاده از علف کش انتخابی نظیر “آفالون” (Afalon) مناسب می باشد.

برداشت آنیسون

برداشت آنیسون زمانیکه 30 درصد بذرها رسیده باشند ، به کمک داس و یا موور انجام می گیرد. گیاه درو شده را در مقابل آفتاب خشک می کنند سپس بذور آن را با خرمنکوب یا کمباین از کاه جدا می سازند و با رطوبت 14 درصد انبار می نمایند. عملکرد دانه آنیسون در حدود 1000-500 کیلوگرم در هکتار است.
 در پایان اگر این مطلب برایتان مفید بود خوشحال می شویم نظرتان را در مورد این مطلب برایمان بنویسید

 

 

 

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

 

 
 

درباره‌ی مهندس نادر زینلی

مهندس نادر زینلی

حتما ببینید

آشنایی با نحوه کاشت گل رز، نماد عشق و چشم نواز خانه شما!

آشنایی با نحوه کاشت گل رز، نماد عشق و چشم نواز خانه شما!

آیا آماده پرورش گل رز در باغ و باغچه خود هستید؟ کلمه Rose واژه ای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *