الزراعة والحصاد البطيخ

هندوانه یکی از سبزیجات میوه ای آبدار و شیرین است که در میان مناطق مختلف جهان طرفداران زیادی دارد و کشت و پرورش آن از زمانهای بسیار قدیم متداول بوده است برخی از محققین مرکز اصلی و محل پیدایش هندوانه را آفریقا و برخی دیگر آن را بومی هندوستان میدانند.

 

 

ولی آنچه مسلم است نوع خودروی هندوانه در اوایل نیمه دوم قرن نوزدهم در آفریقا پیدا شد و به نظر می رسد هندوستان به عنوان مرکز ثانویه ی انتشار هندوانه و تغییرات آن باشد.

كان البطيخ من الهند إلى إيران وزراعة. وصل البطيخ في أوروبا في القرن السادس عشر، ثم انتقل من أوروبا إلى أمريكا وبدأت زراعته. در بعضی از نوشته ها چنین به نظر می رسد که مصریان قدیم و اسپانیایی ها گیاه هندوانه را می کاشتند و از میوه ی آن استفاده غذایی می نمودند.

گیاهشناسی هندوانه

جذر:

البطيخ هو الخضر، وقاعدة، والتي لديها نظام الجذر قوية وكاملة. الجذور، جذور الشعر من النباتات وشكل. قطر طوق الجذر بالقرب من متر ( في البطيخ السيارات 5 حتى 7 سنتيمتر) والمسافة 25 حتى 30 سانتی متر دورتر از یقه به شدت از قطرش کاسته می شود و به شکل رشته نازک نخ مانندی عمودی در زمین فرو می رود

( عمق 1 حتى 1.5 متر و یا حتی بیشتر).

على الفور من الجزء العلوي من الجذر الجذور الجانبية على استعداد تشعبت ومتعمقة 30 – 20 وتنتشر سم في التربة. الجذور الجانبية وتفضيل الجذرية عادة ما يكون أطول من طول قد يكون 4 حتى 5 متر. نظام جذر النبات قد البطيخ 7 حتى 10 متر مكعب من حجم التربة تجاوز.

جذع

وكان طويل ينبع الزاحف والزحف على طول فرع فإنه قد 4 حتى 5 M متناول. اطلاق النار على الشعر عبر البنتاغون جولة ورقيقة. الجذع الرئيسي، وتنقسم فروع.

ورق

برگهای هندوانه پهن، قلبی شکل با بریدگی های عمیق، دارای دمبرگ طویل، بدون گوشوارک و به رنگ سبز خاکستری هستند.

گاهی ممکن است این بریدگی ها فرعی باشند.

زهرة

البطيخ هو قاعدة الخضار والزهور من الذكور والإناث على حدة، ولكن على أحد. أسس هي. در این گیاه گلهای نر به صورت چندتایی باهم جمع شده و به شکل یک خوشه در می آیند و گل های ماده به صورت انفرادی بوده و بیشتر در ساقه های درجه 1 و 2 تشكلت على الجذع الرئيسي هو لا شيء تقريبا كنت لا تستطيع رؤية.

در بعضی ارقام، گل های ماده ی کامل هم ظاهر می شوند ( بطبيعة الحال، لا أعلام ). عدد من الزهور من الذكور والإناث الزهور هو دائما أكبر من. كورولا كاملة وعلى شكل جرس و 5 الليمون بتلات الصفراء أو الخضراء الصفراء التي ترتبط في قاعدة الكأس، تتألف. وتغطي المبيض في زغب و 3 حتى 4 وأحيانا 5 الغرف.

قصيرة المدقة زهرة والأسدية من الزهور الإناث غير كاملة. معمولا گردهها نیز در گل ماده ناقص میباشند ولی گاهی اوقات ممکن است دارای استعداد باروری نیز باشند در بعضی ارقام هندوانه گل های ماده بدون پرچم نیز دیده می شود. بالإضافة إلى كورولا ديه الذكور الزهور 5 أعلام هي أن أربعة منهم اثنين واثنين معا، واحد منهم هو حر. أعلام في الحويصلات حبوب اللقاح الصفراء تؤدي. البطيخ هو مصنع آخر تلقيح الحشرات، وخاصة النحل تلعب دورا هاما في التلقيح من هذا النبات.

بذرة

قد تحتوي ثمرة البطيخ على عدد كبير من البذور ( شمام ) هل. سيئة الأبيض والأصفر والبني والأسود أو الأحمر يمكن أن يرى في البطيخ.

شناخت انواع بذر هندوانه

وبذور البطيخ والبذور مثل بذور اليابانية هناك، أن هذين النوعين من البذور: النوع الأول هو أصغر قليلا أن بذور البطيخ هي لمرة واحدة في قرية زراعية في دماوند كانت Jabani بذور Jabvny المعروفة والثاني هو أكبر وبذور البطيخ الياباني البيض الشهيرة هي بذرة ودعت اليابان عن طريق الخطأ كل من البذور وبذور اليابانية.

ومن المعروف البطيخ بدون بذور أيضا أن هذا النوع من البطيخ ثلاثي الصيغة الصبغية، عادة بدون بذور. الياباني الأول البطيخ ثلاثي الصيغة الصبغية المنتجة. هم ثلاثي الصيغة الصبغية البطيخ مع البطيخ ثلاثي الصيغة الصبغية رباعي الصيغة الصبغية بطيخ بدون تربية البذور، لإنتاج. بذر تریپلوئید پس از سبز شدن تولید بوته ای می کند که دانه ی گرده آن عقیم است و تولید میوه بدون بذر می کند.

پوست هندوانه چه رنگی است؟

لون البشرة الفاكهة أصناف البطيخ مختلفة. رنگ پوست میوه ی آن از سبز خیلی روشن که تقریبا سفید است تا سبز خیلی تیره که نزدیک به سیاه است، دیده می شود. در بعضی از میوه ها رنگ پوست روشن است که به وسیله ی رگه های سیاه منقوش شده و شکل جالبی به هندوانه می دهد.

 

شناخت ونام بردن ارقام هندوانه

البطيخ هو مجموعة متنوعة ضخمة في حجم وشكل الفاكهة أو اللون أو اللحم ومدة نمو مختلفة. من زمن سحيق أنواع مختلفة من الخس وتنقسم الى فئتين:: . وتستخدم مكان الإنتاج.

1- البطيخ رقيقة البشرة: که بیشتر برای مصارف محلی و مراکز فروش نزدیک به محل تولد استفاده می شوند .

2- هندوانه های پوست کلفت: این هندوانه ها قابل حمل و نقل به نقاط دور و نزدیک بوده و نگهداری آنها در انبار آسانتر است.

شناخت ارقام ایرانی هندوانه

هندوانه شریف آباد: پوست خیلی نازک، اندازه متوسط، شکل گرد، گوشت قرمز و طعم شیرین و مطبوع.

هندوانه محبوبی: نوع خاصی از هندوانه که در قدیم خیلی کشت و کار میشد ولی امروزه خیلی کمتر کاشته می شود، هندوانه دیم ( محبوبی ) هل. این هندوانه نسبت به انواع دیگر، شیرینی و قرمزی چندانی ندارد ولی تخمهایش فوق العاده درشت و پرمغز است و آن را فقط به خاطر تخمهایش میکارند، بدین صورت که پس از برداشت، هندوانه ها را در زیر آفتاب خشک می کنند و بعد آنها را چوب میزنند و تخم هایشان را جدا می کنند و به صورت عمده به خواربارفروشیها می فروشند و سپس تخم این هندوانه ها را صادر می کنند.

هندوانه پوست سفید همدان: دارای پوست کلفت با رنگ سفید می باشد.

هندوانه خانمی و هندوانه قرق.

انواع هندوانه

شناخت ارقام خارجی هندوانه

هندوانه دارای ارقام خارجی فراوانی می باشد. ولی از ارقام خارجی هندوانه که کشت آن در ایران نتیجه خوبی داده است، می توان به رقم چارلستون گری وأشار. رقم چارلستون گری اگر در فضای باز کاشته شود دارای خوصیات زیر می باشد:

زمان رسیدن: 87 روز،

شكل الفاكهة: کشیده،

وزن میوه: 13-11 کیلو گرم،

رنگ پوست: سبز روشن با رگه های سبز،

رنگ بافت: قرمز، مقاوم به قارچ فوزاریوم و قارچ آنتراکنوز،

فرم بذر: بزرگ و قهوهای خالدار شکل مستطیلی و قشر بیرونی محکم آن چیدن و جابه جایی آن را آسان می سازد. سازگاری این رقم با شرایط مختلف آب و هوایی باعث شده است که در بخش جغرافیایی وسیعی قابل کشت باشد.

مهم ترین خواص هندوانه چیستند؟

 1. لیکوپن و ویتامینهای A وC موجود در هندوانه خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و باعث خنثی شدن رادیکال های آزاد و درنتیجه رفع خطر بیماری های قلبی، عروقی و سکته ها می گردد.
 2. مقوی معده است.
 3. هندوانه مدر است و مجاری ادرار را شستشو میدهد.
 4. باعث کاهش فشار خون میشود.

نیاز آب و هوایی هندوانه

هندوانه یک محصول فصل گرم است که برای رشد و نمو خود به فصلی با گرمای طولانی نیاز دارد. گیاه هندوانه حتی بیشتر از گیاه خربزه به آفتاب و تابستان طولانی احتیاج دارد. لذا تابستان های خشک و یا نسبتا مرطوب برای رشد آن مناسب می باشد.

در مناطقی که طول دورهی گرما کمتر از 120 روز است باید از ارقام میان رس یا زودرس استفاده کنیم در غیر این صورت میوه نارس باقی می ماند و شیرین نمی شود. در این صورت می توان هندوانه را در مکانهای سرپوشیده و گرم خزانه گیری کرد و به محض مساعد شدن هوا، به محل اصلی منتقل نمود. بذر هندوانه در دمای 20-15درجه سانتی گراد جوانه زده و بهترین رشد و نمو را در دمای بالاتر از 21درجه سانتی گراد دارد.

 آب هندوانه

 

شناخت خاک و تغذیه هندوانه

گیاه هندوانه را می توان در انواع خاک ها کشت کرد ولی بهترین خاک برای کشت هندوانه خاک شنی رسی و یا لومی شنی است زیرا خاکهای شنی در بهار زودتر از سایر خاک ها گرم می شوند و یا خاک های لومی دارای مواد آلی کافی هستند ولی در هر صورت باید خاک شنی رسی که برای کشت هندوانه در نظر گرفته میشود از نظر مواد آلی قوی بوده و از زهکشی خوبی برخوردار باشد و خاک های رسی هم زمانی محصول خوبی در آن ها به عمل می آید که آب زیرزمینی در سطح پایینی نگه داشته شود .

هندوانه حساسیت چندانی به PH خاک ندارد و PH مناسب خاک برای رشد هندوانه 6/8 – 5 می باشد ولی هر قدر PH زمین های زیر کشت اسیدی تر باشد میزان سرایت بیماری ها نیز افزایش می یابد. از نظر نیاز کودی، هندوانه همانند خیار، خربزه و طالبی است البته هندوانه احتیاجات کودی کمتری دارد.

راهنمای جامع و مصور کشت و پرورش صیفی جات با این که اکثر خاکهای ایران از نظر پتاس غنی هستند ولی نیاز هندوانه نسبت د کودهای شیمیایی پتاس و ازت زیاد است و به فسفر، نیاز کمتری دارد به عناب برای ارقام پرمحصول، کودهای شیمیایی به مقادیر 120-100 کیلوگرم هکتار ازت خالص، 100-80 کیلو گرم در هکتار اسید فسفریک و 150-100 کیلو گرم در هکتار پتاس توصیه می گردد. در زمین هایی که میزان هوموس پایین است قرار دادن کود سبز در برنامه ی کشت عملکرد را افزایش میدهد.

کشت هندوانه یه چه صورت انجام می گیرد؟

کشت هندوانه در سطح وسیع به دو صورت کشت آبی و کشت دیم انجام می گیرد. کشت آبی خود به دو روش کشت سنتی با ایجاد جوی و پشته های عمیق و یا کشت جدید با ایجاد جوی و پشته های کم عمق صورت می گیرد.

باید توجه داشت از آن جایی که هندوانه برای رشد و نمو خود به تابستان گرم و طولانی احتیاج دارد در مناطقی که دارای تابستان کوتاه و معتدل هستند 4-3 هفته قبل از شروع فصل گرم بذر را زیر شاسی گرم یا در گلخانه میکارند و یا از ارقام زودرس هندوانه در این مناطق میتوان، استفاده کرد.

بذرکاری هندوانه آبی چگونه است؟

بذرهای هندوانه را از قبل به مدت ۲۴ ساعت خیسانده و سپس روی پشته ها و بالای خط آب به فاصله 50-25 سانتی متر در داخل گودال هایی به عمق 5-3 سانتی متر آنها را می کارند. در هر گودال 3-2 عدد بذر را کاشته و روی گودال ها را ماسه می پوشانند تا از سله بستن جلوگیری شود.

بذرکاری هندوانه در کشت دیم چگونه است؟

بذرهای هندوانه را از قبل به مدت 24 ساعت خیسانده و سپس روی ردیف به فاصله 2/5 – 3 متر و روی پشته ها و بالای خط آب به فاصله 100 – 75 سانتی متر در داخل گودال هایی به عمق 8 – 5 سانتی متر آنها را می کارند و روی آنها را با خاک نرم می پوشانند.

زراعة البطيخ

آموزش عملیات داشت هندوانه

 1. مبارزه با علفهای هرز از ابتدای رشد بوته ها، الزامی است.
 2. سله شکنی سطح خاک با انواع کولتیواتورها ضروری می باشد. کولتیواتور زدن باید در اولین فرصت بعد از آن که بوته های جوان از خاک خارج شدند، شروع شود. این عمل تا زمانی که بوته ها زمین را نپوشانده اند، باید ادامه یابد.
 3. از جمله عملیات داشت، هرس هندوانه میباشد که به سادگی انجام می گیرد. برای این کار ساقه اصلی را بعد از برگ سوم و ساقه های فرعی را بعد از برگ پنجم قطع می کنند.
 4. عمل تنک کردن در هندوانه، بدین صورت است که پس از آن که نهال ها به اندازه کافی رشد کردند یک یا دو بوته قوی را نگه داشته و بقیه را تنک می کنند. در تنک کردن و یا حذف کردن بوته های اضافی باید دقت کافی نمود.
 5. یکی دیگر از عملیات داشت حذف میوه های اضافی می باشد. بدین صورت که در ارقامی که تولید میوه با اندازه های بزرگ می کنند بهتر است تعداد میوه به دو عدد کاهش یابد. ولی در ارقامی که تولید میوه های کوچک می کنند، می توان تعداد 3 حتى 5 میوه را در هر بوته باقی گذاشت.
 6. وقتی که اندازه میوه ها به نصف اندازه واقعی رسید آنها را روی تخته سنگ و یا مواد مشابهی قرار میدهند.

آموزش برداشت و نگهداری میوه هندوانه

علائم و روش های تشخیص رسیدگی در هندوانه ضربه زدن به میوه هندوانه: میوه هندوانه رسیده صدایی خفه و مات دارد در حالی که صدای هندوانه نارس زنگ دار است.

فشردن میوه هندوانه رسیده در بین دست ها:

در صورت رسیده بودن به راحتی صدای فشرده شدن گوشت شنیده می شود. در حالی که در هندوانه نارس میوه سفت بوده و به سختی فشرده میشود.

تغییر رنگ آن قسمت از پوست میوه که روی خاک قرار دارد. در حالت نارس سفید رنگ و در حالت رسیده به رنگ زرد روشن تغییر می یابد.

خشک شدن پیچک مقابل میوه، این روش بهترین راه تشخیص هندوانه رسیده در مزرعه می باشد.

توصیه های پیشنهادی برای انبار کردن هندوانه

 

در دمای 2، 7 – 6، 15 ° C والرطوبة النسبية 80 – 90٪ برای 2 هفته.

في 5 – 2، 4 ° C والرطوبة النسبية 85 – 90 ٪ برای2 تا3 هفته.

في 2 ، 4 – 2 ، 4 ° C والرطوبة النسبية 85 – 90٪ برای 2 حتى 3 هفته.

في 4 ، 10 – 4 ° C والرطوبة النسبية 80 - 85 ٪ برای 2 حتى 3 هفته.

في 15 - 8 ° C والرطوبة النسبية 80 – 85 ٪ برای 2 حتى 3 هفته.

في 6 – 5 ° C والرطوبة النسبية 80 – 85 ٪ برای 16 – 20 يوم.

في 15 – 10 ° C والرطوبة النسبية 90 ٪ برای 2 حتى 3 هفته.

Drdmay 12 – 10 ° C والرطوبة النسبية 90 ٪ برای 2 حتى 3 هفته.

في 1 ° C والرطوبة النسبية 85 – 90 ٪ برای14 تا 21 يوم.

 

مصدر :

راهنمای جامع و مصور کشت و پرورش صیفی جات

ال :السيد الكون خسروي

والسيد الأسد فتحي Hafshejani، 1395

 

مشاهده محتوا بیشتر
 • ریواس و خواص ریواس

  شرایط رشد و پرورش ریواس

  شرایط رشد و پرورش ریواس ریواس، سبزی فصل سرد و گیاهی چند ساله است که در برابر سرمای سخت زمس
 • ریواس چیست و چه خواصی دارد؟

  ریواس چیست و چه خواصی دارد؟(Rhubarb-currant-fruited rhubarb.warted leaved rhubarb) ریواس
 • نصائح السلامة على رش

  نصائح السلامة رش المبيدات الحشرية بطرق مختلفة من العينين والجلد والجهاز التنفسي أو التنفس (…
ادامه مطلب مرتضى زينالي
بارگذاری بیشتر در بستنة

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

شرایط رشد و پرورش ریواس

شرایط رشد و پرورش ریواس ریواس، سبزی فصل سرد و گیاهی چند ساله است که در برابر سرمای سخت زمس