آشنایی با عملیات آبیاری، حفاظت و شخم باغات انار

آبیاری بعد از کاشت گیاه انار

بلافاصله آبیاری سنگینی انجام می گردد تا ریشه ها به خوبی به خاک اطراف بچسبند به نحوی که هوای بین خاک و ریشه خارج گردد.

حفاظت از گیاه انار

نصب قیم برای نگهداری نهال و جلوگیری ازخم شدن در مقابل باد الزامی می باشد و این قیم حداقل باید دو سال در کنار نهال حفظ شود اتصال قیم به نهال توسط نوار پهن و نرم صورت می گیرد تا آسیبی به نهال وارد نشود، همچنین برای جلوگیری از خسارت جوندگان، آفتاب سوختگی وبا پوششی مانند شاخه درختان ، نهال تازه کاشته شده را محصور می کنند.

آبیاری پس از عملیات شخم باغات انار

که در اوائل فروردین ماه صورت می‌گیرد باغ انار را تا اواخر اردیبهشت ماه آب نمی‌دهند تا بدین وسیله گل های باردهنده هرچه بیشتر روی درختان ظاهر و ریشه های جدید به فعالیت بیشتری وادار شوند .

در آبیاری های نوبت اول و دوم بایستی سعی شود که درختان کاملاً سیر آب شوند چون این دو آب مهمترین و موثرترین آبیاری از لحاظ تعدادمیوه روی درخت می‌باشد، نوبت آبیاری در زمین های سبک هفته ای یکبار و در زمین های سنگین هر ده روز یک بار انجام می‌گیرد.

نیاز انار به آب از اغلب درختان کمتر و مقاومت آن به کم آبی بیشتر از سایر درختان میوه است ولی باید به خاطر داشت که درختان را باید به کم یا زیاد آب دادن عادت داد، آبیاری نامنظم بخصوص اگر درخت میوه داشته باشد خطرناک و اغلب سبب ترکیدن میوه می شود. آبیاری به روش های مختلفی انجام می گردد.

باغ انار همه ساله احتیاج به شخم دارد. زمان مناسب شخم از اواخر پاییز تا اوایل بهار بوده و عمق متوسط مفید آن 40-25 سم. در سطوح کوچک فاصله بین درختان و داخل جوی ها را بوسیله کارگر و با بیل شخم می زنند و در سطوح بزرگتر و مکانیزه از تراکتورهای کوچک باغی(برای صرفه جویی درهزینه کارگر و دفع علف های هرز و غیره ) استفاده می‌گردد.

آشنایی با تغذیه گیاهان انار

توصیه کودی بر اساس آزمون های خاک و برگ صورت می‌گیرد. به طور عمومی می‌توان یک سوم کود نیتروژنی وتمام کود فسفاته و پتاسیمی را همراه با کود دامی، حداکثر یک ماه قبل از تورم جوانه ها مصرف کرد. ولكن نظرا لاستخدام الرئتين من الأضرار الكيميائية الأسمدة اليوم من الأسمدة العضوية احتباس الماء المستخدمة مع المواد العضوية مثل السماد والدجاج السماد، والمعادن، بما في ذلك جميع مصانع الأغذية ناظر مثل النحاس والزنك والحديد و المنغنيز وغير.

کودها را می توان در نیمه خارجی سایه انداز تاج درخت به صورت چال کود و یا کانال‌کود استفاده کرد.

 

مصدر: منظمة الهندسة الزراعية

 

لعرض الأخبار صناعة الفستق والمواد المفيدة للزراعة ورفسنجان الفستق الفستق الانضمام إلى قناة

اضغط على الصورة أدناه للاشتراك في قنوات:

مشاهده محتوا بیشتر
ادامه مطلب حسين محمدي النسب
بارگذاری بیشتر در بستنة

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بهترین محلول پاشی پس از برداشت محصول پسته

بهترین محلول پاشی پس از برداشت محصول پسته پسته گیاهی است که از دیرباز در ایران کشت و پرورش