علائم ناشی از کمبود مواد غذایی در درختان

کمبود ازت

گیاهان مبتلا به کمبود ازت دچار توقف رشد گردیده و زرد می شوند .در صورت کمبود شدید ازت، نه تنها به رشد رویشی گیاه لطمه وارد می شود، بلکه موجب قهوه ای شدن برگ ها و زردی آن ها ، خشکیدگی سر شاخه ها و نهایتا توقف گلدهی و تشکیل میوه می گردد. که این علائم ابتدا در برگ های مسن تر بروز می نماید.

 

کمبود ازت

 

به عنوان مثال اولین علائم کمبود ازت در خیار و طالبی، روشنی رنگ و توقف رشد برگ ها است در صورت شدت کمبود تمام کلروفیل از بین می رود، شاخه ها باریک شده و سخت و فیبری می شوند .

میوه های خیار مبتلا به کمبود ازت، رنگ روشن محل گل نوک آن ها باریک می شود و در طالبی میوه ها کوچک می شوند.فقدان مداوم ازت قابل استفاده در خاک یکی از علل اساسی کمبود محصول خیار است.

کنترل کمبود ازت

تحت شرایط نرمال، کمبود، به آسانی و به سرعت با به کار گیری کودهای نیتروژنی قابل حل برطرف می شود. دو الی سه هفته پس از مصرف کودهای ازته برگها شروع به سبز شدن کرده و جوانه های جدید ظاهر میشوند. محلول پاشی با اوره، سریعتر موجب برگشتن برگ به رنگ طبیعی می گردد.

 

نقص الفوسفور

کمبود فسفر باعث توقف رشد شده که در حالت شدید برگ های جوان کوچک مانده با رنگ سبز تیره، وجود نقاط قهوه ای سوخته ما بین رگبرگها در برگ های مسن تر و زرد شدن مسن ترین برگ گیاه در مقابل رنگ سبز تیره برگهای بالایی.

کنترل کمبود فسفر

علت اصلی کمبود فسفر به خاطر مصرف کم کودهای فسفره، وجود آهک زیاد در خاک، مصرف زیاد کودهای ازته، ناکافی بودن مقدار منیزیم قابل استفاده و همچنین کمبود رطوبت در خاک می باشد. که با رعایت این نکات کمبود فسفر برطرف می شود.

نقص الفوسفور

 

کمبود پتاسیم

کمبود پتاسیم با فنجانی شدن یا چروک شدن برگ ها که در ابتدا برگ های مسن تر تحت تأثیر قرار می گیرند مشخص می شود. فنجانی شدن برگ ها معمولا همراه با ایجاد زردی ناچیزی در حاشیه ی آن ها می باشد.

در حالت شدید کمبود، این حاشیه ها از قسمت نوک خشک می شوند. همزمان با بروز علائم برگی توسعه غیرعادی میوه نیز اتفاق می افتد مثلا در میوه ی خیار، قسمت متصل به ساقه نسبت به گلگاه رشد کمتری دارد و در میوهی خربزه بافت گوشتی غیرعادی و بی مزهای ایجاد میشود.

کنترل کمبود پتاسیم

برای رفع کمبود پتاسیم با توجه به نوع قلیایی یا اسیدی بودن خاک، دادن کودهای شیمیایی حاوی پتاس مانند سولفات یا کلرور پتاسیم به خاک بسیار مؤثر است. در خاک های شنی که پتاسیم سریع تر شسته می شود مصرف سالیانه ی آن به دفعات در مقدار کم بهتر است. اما در خاک های سنگین برای به دست آوردن واکنش دلخواه لازم است چندین سال متوالی و هر سال یک تا دو بار پتاسیم را در مقادیر زیاد مصرف نمود.

 

نقص الكالسيوم

گیاهان مبتلا به کمبود کلسیم دچار توقف رشد گردیده، برگها فنجانی و بدشکل می شوند و بین رگبرگها زرد می شود. علائم کمبود ابتدا در برگهای جوان بروز می نماید.

 نقص الكالسيوم

کنترل کمبود کلسیم

برای رفع کمبود کلسیم در گذشته از سنگ گچ استفاده می شد. ولی امروزه در بعضی از مناطق، کلسیم محلول در آب آبیاری کمک بزرگی به رفع کمبود کلسیم می کند. کمبود کلسیم را می توان با استفاده از محلول دو درصد آهک به طور محلول پاشی برطرف نمود و در گلخانه ها جهت رفع کمبود کلسیم از کلات های کلسیم استفاده می کنند.

 

کمبود منگنز

ابتدا علائم در برگهای جوان انتهایی گسترش می یابد. بدین صورت که در برگهای جوان نقاط زرد رنگ بین رگبرگها ایجاد و رگبرگهای جوان سبز باقی می مانند و الگوی مشبک از نواحی سبز در زمینه سبز روشن ایجاد می شود. در مراحل پیشرفته تمامی رگبرگها، بجز رگبرگ های اصلی زرد شده و نقاط نکروزه شبیه آفتاب سوختگی بین رگبرگها ظاهر میشود. شد شاخه های جدید متوقف شده و برگهای جدید کوچک باقی می مانند.

کمبود منگز

 

کنترل کمبود منگنز

خاک هایی با اسیدیته بالا اغلب باعث بروز علائم کمبود منگنز به دلیل نگهداری این عنصر به فرم نامحلول می شوند. برای رفع کمبود عنصر منگنز از روشهای محلول پاشی شاخ و برگ با سولفات منگنز 0/4 حتى 0/6 درصد و یا از به کار بردن سولفات منگنز در خاک های اسیدی می توان استفاده کرد.

نقص الحديد

علائم کمبود آهن ابتدا در برگ های جوان ظاهر شده که به صورت شبکه ای از رگبرگهای سبز رنگ در متن سبز روشن یا زرد رنگ در شاخه های انتهایی گیاه کاملا مشهود است. با پیشرفت کمبود، برگ ها کاملا زرد می شوند و پوششی از رنگ نارنجی یا برنزه به خود می گیرند. میوه ها ممکن است به رنگ نارنجی روشن در آیند و اندازه آنها کوچک شود. شاخه ها و اندام های آسیب دیده، سر خشکیده میشوند.

کمبود اهن

کنترل کمبود آهن

اسیدیته بالای خاک به دلیل نگهداری آهن در فرم نامحلول اغلب باعث بروز علائم کمبود آهن می شود. استعمال گوگرد پودری ممکن است باعث کاهش اسیدیته خاک گردد. کمبود آهن معمولا با مصرف کلات های آهن اصلاح می گردد.

نقص الموليبدينوم

گیاهان مبتلا به کمبود مولیبدن دچار توقف رشد می شوند، کمبود مولیبدن با کلروزه شدن بین رگبرگها به رنگ برنزه ی مایل به سفید تشخیص داده میشود. در حالت شدیدتر کمبود، حاشیه ی برگ ها دچار سوختگی می شود. لازم به ذکر است که گفته شود در ابتدا برگ های مسن تر تحت تأثیر کمبود قرار می گیرند.

 الموليبدينوم

کنترل کمبود مولیبدن

کمبود مولیبدن با محلول پاشی با مولیبدات سدیم برطرف می شود.

 

مصدر :

راهنمای جامع و مصور کشت و پرورش صیفی جات

به نوشته :مهندس کیهان خسروی

و مهندس اسد اله فتحی هفشجانی، 1395

 

مشاهده محتوا بیشتر
ادامه مطلب مرتضى زينالي
بارگذاری بیشتر در محطة توليد الكهرباء

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

مجموعة متنوعة من الأشجار الري

مجموعة متنوعة من الأشجار الري الري : في غياب إمدادات كبيرا المياه الطبيعية من منطقة خليج سان فرانسيسكو…