ارزش اقتصادی 

پسته به عنوان یک محصول استراتژیک جایگاه خاصی را در بین تولیدات دارا می باشد. این محصول بخش عمده ای از صادرات غیرنفتی را تشکیل می دهد. درشرایط کنونی حدود 55 درصد از تولید و بیش از 60 درصد از صادرات جهانی پسته در اختیار کشور ما بوده و درآمد ارزی حاصل از صادرات پسته بیش از 400 میلیون دلار می باشد.

سطح زیر کشت پسته

درحال حاضر سطح زیر کشت پسته در ایران بیش از 360,000 هکتار می باشد که استان کرمان با مجموع بیش از 270,000 هکتار باغ های بارور و غیر بارور، 77  درصد محصول کل کشور را تولید و به عنوان مهمترین منطقه پسته کاری ایران و دنیا محسوب می شود .

ارزش غذائی 

دانش امروز برتری های پسته را از پاره ای جهات بر بسیاری از خوراکی های مقوی و مغذی از جمله خاویار، میگو، گوشت قرمزو سفید و …. را به اثبات رسانیده است.

گیاه شناسی پسته 

درخت پسته اهلی  (Pistacia Vera L.) متعلق به تیره سماق (Anacardiaceae) است جنس Pistacia دارای 11 گونه است که همگی ‌آ‌ن ها از خود، تربانتین یا سقز ترشح می کنند.گیاهان این تیره بصورت درخت یا درختچه هستند.

درخت پسته دارای برگ های مرکب شانه ای است و هربرگ یک جوانه جانبی را در برمی گیرد. اکثر جوانه های جانبی به گل آذین اولیه مبدل می شوند و یک محور اصلی را تشکیل می دهند که در سال بعد خوشه پسته را تولید می کنند.

مرحله نونهالی درخت پسته طولانی است. تا قبل از پنج سالگی، درختان میوه کمی تولید می کنند و از 10 تا 12 سالگی باردهی کامل و اقتصادی درخت آغاز می شود. درخت پسته عادت به رشد عمودی دارد، به نحوی که رشد سریع جوانه انتهایی از رشد جوانه های جانبی در درختان مسن‍تر جلوگیری می کند. این ویژگی ها بر نحوه تربیت نهال های جوان، هرس درختان بالغ و جوان‍سازی درختان مسن تاثیر زیادی دارد.

مشخصات گل نر 

درخت نر در فروردین ماه حدود 5 تا 7 روز زودتر از درخت ماده به گل می نشیند که گل های آن به صورت خوشه ای بوده و هر خوشه، توده ای ازگل های متراکم می باشد. گل ها بدون گلبرگ و کاسبرگ حقیقی هستند. هرگل نر مشتمل بر 5 پرچم بیضی شکل با میله کوتاه سبز رنگ است

مشخصات گل ماده

گل ماده همانند گل نر خوشه ای می باشد با این تفاوت که شکل قرار گرفتن گل ها بر روی خوشه به صورت منفرد و با فاصله از یکدیگر است گل های ماده ابتدا به رنگ سبز هستند که این رنگ را تا دو روز حفظ می کنند اگر در این فاصله دانه های گرده به آن ها برسد و عمل لقاح انجام بگیرد رنگ کلاله ای سه شاخه ای آن به قرمز مایل به قهوه ای تغییر می کند سپس کلاله خشک شده و می ریزد.

پایه بنه به عنوان یکی از پایه های مقاوم به نماتد و مولد غده ریشه پسته و پایه هیبریدی پسته به عنوان پایه ای مقاوم به سرمازدگی، و مقاوم دربرابر آفات و حشرات و هرگونه بیماری های گیاهی است.

 

منبع: مهندسی کشاورزی

 

برای مشاهده اخبار روز صنعت پسته و مطالب مفید کشاورزی و پسته به کانال پسته رفسنجان بپیوندید 

برای عضویت در کانال بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

مشاهده محتوا بیشتر
 • عملیات کشاورزی آفتاب گردان

  مقدمه آفتاب گردان گیاهی است دیپلوئید یک ساله و از تیره مرکبه که به صورت بوته ای استوار و ب…
 • برداشت محصولات زراعی

  مقدمه پس از رســیدن محصول، عملیات برداشــت صورت می گیرد. برداشت گیاهان بسته به نوع محصول و…
 • عوامل موثر در پوکی میوه های پسته

  مقدمه پسته یکی از مهمترین محصولات باغی کشور می باشد که اهمیت زیادی در صادرات و اقتصاد کشور…
ادامه مطلب مهندس حسین محمدی نسب
 • برداشت محصولات زراعی

  مقدمه پس از رســیدن محصول، عملیات برداشــت صورت می گیرد. برداشت گیاهان بسته به نوع محصول و…
 • عوامل موثر در پوکی میوه های پسته

  مقدمه پسته یکی از مهمترین محصولات باغی کشور می باشد که اهمیت زیادی در صادرات و اقتصاد کشور…
 • پیوند در درختان میوه

  مقدمه  افزایش گیاهان به 2 روش تکثیر جنسی (بذر) و روش غیر جنسی که شامل قلمه (قدیمی ترین گیا…
بارگذاری بیشتر در باغبانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

عملیات کشاورزی آفتاب گردان

مقدمه آفتاب گردان گیاهی است دیپلوئید یک ساله و از تیره مرکبه که به صورت بوته ای استوار و ب…