• پسته رفسنجان
  • /
  • آموزش کشاورزی (عمومی)
  • /
  • تقدیر برترین دانشگاه کشاورزی جهان (دانشگاه ایالتی آیووا آمریکا) از موسس کارخانه کود آب نگهدار کویر آریا و پژوهشکده کشت بافت آریا نهال رفسنجان

تقدیر برترین دانشگاه کشاورزی جهان (دانشگاه ایالتی آیووا آمریکا) از موسس کارخانه کود آب نگهدار کویر آریا و پژوهشکده کشت بافت آریا نهال رفسنجان

تقدیر برترین دانشگاه کشاورزی جهان از موسس کارخانه آب نگهدار و پژوهشکده آریانهال رفسنجان دکتر احسان عسکری

برای اولین بار در ایران مکملی آلی حاوی مواد نگهدارنده آب و عناصر غذایی توسط شرکت کود آلی آب نگهدار کویر آریا تولید و به بازار عرضه شده است. این محصول حاصل تلاش و تحقیقات دکتر عسکری و همسرشان دکتر ایرانی در معتبر ترین دانشگاه جهان ( دانشگاه ایالتی آیووا آمریکا) میباشد.

کود آلی آب نگهدار

کود آب نگهدار از دو بخش مواد آلی (کود مرغ ، کود گاو و کمپوست کود مرغ) و مواد معدنی مورد نیاز گیاه (عناصر ماکرو و میکرو ) به اضافه ۹ ماده معدنی نگه دارنده آب می باشد که کارایی کود را چندین برابر کرده و راندمان آبیاری را تا ۴۰ درصد افزایش می دهد. بهترین و کامل ترین کود برای انواع درختان و مناطقی که دچار کم آبی و شوری هستند میباشد و باعث حاصل خیزی خاک می شود و مواد معدنی آن تا چندین سال درون خاک میمانند.

کود آلی آب نگهدار با توجه به علم روز دنیا تولید شده است و حاصل تلاش دکتر احسان عسکری برای حل بحران کم آبی ایران است.دانشگاه آیووا آمریکا متنی را در تقدیر از دکتر احسان عسکری و همسرشان منتشر کرده است.

 

 

ترجمه متن

احسان عسکری و سیاره ایرانی به واحد پژوهشگری  کشاورزی  در سال 2012-2013 تحت نظر…..و…..قرار گرفتند.بعد از فارغ التحصیلی در سال 2014 ، احسان با مدرک دکترا کشاورزی و همسرشان در پرورش گیاه به وطن و شهر رفسنجان، شهر پسته بازگشتند.احسان و سیاره یک کارخانه در رابطه با کود عالی آب نگهدار احداث کردند که این کود در خصوص با نگه داشتن آب در کود است.مواد این کود به دو بخش تقسیم میشود. اولین بخش در خصوص با ماده اورگانیک آب است که درست شده از کود حیوانی است.دومین بخش در خصوص با قسمت معدنی این کود است که شامل چندین مواد معدنی است که آب را در ساختار شش ضلعی نگه میدارد.این ساختار با روش هیدروژل متفاوت است و برای مقادیر بالا هم خیلی هزینه بر است. 

این کود خیلی با محیط زیست سازگار است و باعث بهبود ظرفیت ذخیره سازی آب خاک میشود.علاوه بر این، با توجه به ظرفیت تبادل کاتیون بالا (CEC) و همچنین کارایی آنها در جلوگیری از اشباع، این مواد منجر به نجات کود می شود.همانطور که آب در حال تبدیل شدن به یک منبع ارزشمند و کمیاب است، به نظر می رسد که کود حاوی آب نگهدارمی تواند به تولید محصولات بیشتر با آب کمتر کمک کنداین محصول برای کشاورزان مقرون به صرفه است (3 دلار برای بسته بندی 25 کیلوگرمی) و اگر چه به طور موثری برای چمن، تمام محصولات، درختان و گیاهان گلخانه ای کار می کند، اما تمرکز ما بر روی درختان پسته است.

این کاملا کاربردی است و بهره وری مصرف آب را در حدود 30 درصد بهبود می بخشد.علاوه بر این، این زن و شوهر مرکز فرهنگ سلول های بافت گیاهی که شامل آزمایشگاه ها و امکانات گلخانه ای است را احداث کردند.ساقه های پسته و گلابی، گل رز و اخیرا انواع گندم و گردو با عملکرد بالا که اکنون مهم ترین محصولات مرکز کشت بافت آنهاست.آنها همچنین یک نهال پسته را از طریق کشت بافت تولید می کنند که هنگام رشد آن نیازی به پیوند ندارد.روند گلدهی تا رسیدن به این گونه فقط 4 ماه طول می کشد. بنابراین این روش مناسب برای عرض جغرافیایی بالاتر از کالیفرنیا است که دارای فصل رشد کوتاه است.در این پروژه ها دکتر ایمان جباری و دکتر رضا عسکری نیز از سرمایه گذارن میباشند و همکاری دارند.

نتیجه عالی بعد از مصرف کود آب نگهدار در باغات پسته

تمامی کسانی که از کود آب نگهدار طی دو سال اخیر استفاده کرده بودند رضایت کامل داشتند که باعث شد برای کشاورزان رفسنجان طرح بازدید از این باغات با همکاری جهاد کشاورزی گذاشته شود.در باغاتی که از کود آب نگهدار استفاده کرده بودند درختان هم رشد رویشی بسیار خوبی داشتند و تا زمان برداشت برگ های خود را حفظ کرده بودند و همین تاثیر بر کاهش پوکی میوه داشت.در بسیاری از باغات تاثیر عالی در باردهی زیاد درختان داشته بود.همچنین این کود بدلیل حفظ رطوبت در منطقه توسعه ریشه از سرمازدگی جلوگیری می کند.

 

اخبار این بازدید را از یکی ازمعتبر ترین وب سایت های خبری دنبال کنید.

وب سایت خبری خانه خشتی

پژوهشکده کشت بافت آریا نهال رفسنجان

این پژوهشکده با مدیریت دکتر احسان عسکری و دکتر ایمان جباری و کادری مجرب از متخصصین بیوتکنولوژی، تولید کننده بهترین و با کیفیت ترین پایه های کشت بافتی پسته آمریکایی (ucb1) و گلابی و گردو در کشور میباشد.پایه های هیبریدی این پژوهشکده از رشد بالایی برخوردار بوده و مقاومت بالایی نسبت به شوری، کم آبی ، سرما و گرما دارند .پایه های پسته کشت بافتی هیبریدی آمریکایی رشدی چند برابر پایه های معمولی در اکثر نقاط کشور داشته اند که بعنوان مثال می توانید رشد آن ها را در منطقه قزوین و کرج با کلیک بروی نام شهر مشاهده کنید.

مشاهده رشد پایه های هیبریدی پسته در قزوین

مشاهده رشد پایه های هیبرید پسته در کرج

 

 

برای اطلاع بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل نمایید :

۰۹۹۱۶۹۲۴۱۸۴ مهندس غلامی

۰۹۹۱۶۹۲۴۱۸۹ مهندس یادگاری

 برچسب‌ها:, , ,
برگشت به بالا