کود آب نگهدار

برای اولین بار در ایران مکملی آلی حاوی مواد نگهدارنده آب و عناصر غذایی توسط شرکت آب نگهدار کویر آریا تولید و به بازار عرضه شده است.

این محصول حاصل تحقیق و پژوهش موسس شرکت دکتر احسان عسکری در دانشگاه معتبر ایوای امریکا و تلاش برای تولید محصولی با قابلیت رقابت با انواع خارجی است.

یکی از ویژگی های شاخص این محصول کود دهی کمتر و آبیاری کمتر است. و با توجه به بحران کم آبی در ایران،استفاده از این محصول گامی برای داشتن محصول بیشتر با آب اندک است.

 

کود آب نگهدار متشکل از دو بخش مواد آلی و مواد معدنی است و در سه تیپ مجزا تولید می شودعناصر موجود ظرفیت تبادل کاتیونی در این کود 2 برابر خاک شنی و 7 برابر  خاک رسی است لذا عناصر غذایی موجود را در خود نگه داشته و از آبشویی آنها جلوگیری می کنند.

مواد آلی این کود را کود مرغی و گاوی تشکیل می دهد که در کنار مواد معدنی مورد نیاز گیاهان و درختان و مواد نگه دارنده آب  باعث شده دو برابر کود مرغی کارایی داشته باشد و همچنین باعث افزایش چشمگیر راندمان آب شود و در نتیجه باعث رشد بسیار زیاد درختان و گیاهان شده و همچنین شادابی آنها

ساختار کریستالی عناصر موجود در این کود همانند لانه زنبور است که آب و مواد غذایی را در داخل این ساختار نگه داشته شده و به تدریج با نیاز گیاه در اختیار ریشه قرار می گیرند.

از نظر اثر بخشی فقط در بخش عناصر آلی قابل جذب ،کود هوشمند اب نگهدار دو برابر بیشتر از کود مرغی کارایی دارد. مقاومت در برابر کم آبی ، پوکی، سرمازدگی و گرمازدگی از خصوصیات این کود معجزه آسا است.

به طور مثال بنا به گزارش یکی از کشاورزان مصرف آن در باغات پسته سبب شده که انس محصولشان پایین آید و پسته ها درشت تر شدن و پوکی به طور چشگیری کم شده و در زمان برداشت درخت همچنان شادابی خود را حفظ کرده است.این کود قابل استفاده برای تمام درختان و گیاهان میباشد.

مصرف این کود در چمن کاری های باغچه ها و گل کار ها و فضاهای سبز نیز بسیار موثر است. امارات از این محصول استقبال چشمگیری نموده و میزان ابیاری را به یک سوم تا یک پنجم کاهش داده است یعنی در یک کلام معجزه

کود هوشمند آب نگهدار در کیسه های ۲۵ کیلویی عرضه می شود.

آدرس کارخانه:  منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید با شماره های زیر تماس حاصل فرمائید:

مهندس زینلی : 09135459282 

مهندس یادگاری: 09916924189

مهندس غلامی:  09916924184

مشاهده محتوا بیشتر
ادامه مطلب مهندس نادر زینلی
  • عملیات کشاورزی آفتاب گردان

    مقدمه آفتاب گردان گیاهی است دیپلوئید یک ساله و از تیره مرکبه که به صورت بوته ای استوار و ب…
  • برداشت محصولات زراعی

    مقدمه پس از رســیدن محصول، عملیات برداشــت صورت می گیرد. برداشت گیاهان بسته به نوع محصول و…
  • عوامل موثر در پوکی میوه های پسته

    مقدمه پسته یکی از مهمترین محصولات باغی کشور می باشد که اهمیت زیادی در صادرات و اقتصاد کشور…
بارگذاری بیشتر در کشاورزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

مراحل کاشت، داشت و برداشت تمشک

تمشک تمشک به طور طبیعی در جنگل ها و بیشه زار ها رشد می کند و پراکنش طبیعی این گیاه مناطق ا…