چگونه پسته را صادر کنیم؟

 

پسته به عنوان دومین کالای صادراتی کشور نقش به سزایی در تولید کار و اشتغال و همچنین عرض آوری برای کشور دارد.

ایران در تولید پسته در جهان عنوان اول را دارد اما برای آنکه بتوانیم در این رتبه بمانیم باید به چند نکته اساسی توجه خاص داشته باشیم:

  1. حفظ و افزایش تولید پسته و ماندن در جایگاه اول تولید پسته در جهان
  2. بازار یابی صحیح
  3. بسته بندی مناسب

حفظ و افزایش تولید پسته و ماندن در جایگاه اول تولید پسته در جهان :

اگربخواهیم حفظ و افزایش تولید پسته و ماندن در رده اول تولید پسته را در دستور کار قرار دهیم باید به مسائل و مشکلات تولید کنندگان پسته توجه کنیم زیرا اگر به مسائل و مشکلات کشاورزان توجه کافی نشود این محصول ودرآمد بزرگ کشور از دست خواهد رفت و تولید پسته دچار مشکلاتی میشود که یکی از نمونه های آن کمبود آب و بی آبی است.

بازار یابی صحیح:

بازاریابی به دو روش داخلی و خارجی تقسیم میشود

بازاریابی داخلی: بازار یابی داخلی باید به صورتی باشد که طعم، مزه و بسته بندی کالا مورد پسند عامه مردم ایران باشد. به عنوان مثال در کشور آمریکا پسته در انواع بسته بندی های مختلف از 100 گرم به بالا در طعم ها و مزه های گوناگون مطابق زائقه مردم به فروش میرسد بسته بندی پسته در امریکا بسیار زیبا میباشد که تقریبا 7 درصد قیمت پسته ها مربوط به بسته بندی پسته ها میباشد. از مزایای بسته بندی میتوان به زمان نگهداری بیشتر و زیبا نشان دادن نوع محصول اشاره کرد که که هر دو باعث افزایش فروش محصول میشود.

بازار یابی خارجی: اگر بخواهیم در بازار خارجی حرفی برای گفتن داشته باشیم باید باید در همایش ها و نمایشگاه های خارجی شرکت بیشتری را داشته باشیم و صادرات پسته ایران را به چند کشور محدود نکنیم به عنوان مثال با کشور های حوزه خلیج فارس به دلیل نزدیکی به ایران و همپنین به خاور نزدیک بیشتر توجه کنیم

اتحادیه اروپا بیشترین خریدار پسته در کل دنیا میباشد و کشور آلمان در کشور های اتحادیه اروپا، بیشترین وارد کننده پسته و هم بیشترین صادر کننده پسته در دنیا محسوب میشود چون پسته را از ایران و سایر کشورها خریداری کرده و بسته بندی میکند و در بازار جهانی به فروش میرساند.

بسته بندی مناسب:

بسته بندی یکی از روشهایی است که شرکت ها و کشورها در سراسر جهان برای نمایش محصولات خود از آن استفاده میکنند.

مزایای بسته بندی:

  1. زیبا سازی محصول
  2. نگهداری بیشتر محصول
  3. نمایش دادن نوع برند
  4. نشان دادن تاریخ تولید و انقضاء
  5. نشان دادن محل ساخت و محل تولید

زیبا سازی محصول:

یکی از روش ها برای زیبا سازی محصول، بسته بندی شکیل و زیبا میباشد. در یکی از پژوهش ها، دو نمونه از یک محصول با یک کیفیت اما با دو نوع بسته بندی معمولی و بسته بندی طراحی شده در کنار هم در فروشگاه ها به معرض فروش رسید اما با اینکه قیمت محصول بسته بندی طراحی شده بیشتر از محصول با بسته بندی معمولی بوده اما فروش نوع بسته بندی طراحی شده چند برابر نمونه معمولی با همان کیفیت بود.

نگهداری بیشتر محصول:

برای اینکه محصول بیشتر تازه بماند و از بیماریها و آفات دور بماند شرکت ها هوای داخل بسته را به صورت خلا در می آورند و سپس داخل آن را با گاز نیتروژن پر میکنند تا به محصول آسیب نرسد. یکی از دیگر دلایل مربوط  به نگهداری محصول،به وسیله بسته بندی ضربه نخوردن محصول میباشد تا محصول در حین جابجایی مورد ضربه قرار نگیرد.

نمایش دادن نوع برند:

یکی دیگر از مزایای بسته بندی این است که میتوان برند شرکت ها را به کل دنیا معرفی کرد و این خود نوعی تبلیغ محصوب میشود و میتوان از این روش جنس، نوع و نام شرکت را در جهان معرفی کرد.

نشان دادن تاریخ تولید و انقضاء:

در دنیا مردم برای خریداری اجناس توجه ویژه ای به تاریخ تولید و تاریخ انقضاء اجناس دارند. اگر جنس تولید شده تاریخ تولید و انقضاء نداشته باشد، جنس ارسال شده هر مقدار هم که مرغوب باشد اطمینان مشتری را جلب نمیکند و باعث فروش کم محصول میشود.

نشان دادن محل ساخت و محل تولید:

اگر محل ساخت و محل تولید جنس مشخص باشد، این خود نوعی تبلیغ برای آن محصول و محل ساخت محصول میباشد به عنوان مثال پسته ایران که خود به دلیل طعم، زیبایی و رنگ محصول در دنیا بی همتا است، اگر بر روی بسته بندی ساخت و محل تولید نشان داده شود آن برند به خودی خود در دنیا معروف میشود.

نتیجه گیری:

اگر بخواهیم پسته ایران را به دنیا معرفی کنیم و فروش آن را با قیمت مناسب به دنیا به فروش برسانیم باید از روش های به نظر بی اهمیتی مانند به دست آوردن بازار کشورهای نزدیک و بسته بندی مناسب، بازار جهانی را با بیشترین سود در دست گرفت.

 

 

 

 

 

مشاهده محتوا بیشتر
ادامه مطلب محمد رمضانی
بارگذاری بیشتر در اختصاصی پسته رفسنجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

برای تجارت پسته با چه چالش هایی مواجه هستیم

چالشهای تجارت     حضور رقبا در بازار های هدف ایران: در کشور هایی که ایران به عنو…