چرا باید بسته بندی انجام گیرد؟

اهمیت بسته بندی و انواع بسته بندی در داخل و خارج از ایران:   

بسته بندی یکی از مهمترین اصولی است که باید پس از تولید هر نمونه از محصول انجام گیرد. در صورتی که بسته بندی پس از تولید محصول به شکل صحیح انجام نگیرد، نه تنها محصول دچار آسیب های فیزیکی و شیمیایی پس از تولید قرار میگیرد بلکه با مشکلات اقتصادی و بازار یابی هم مواجه می شود. اگر بخواهیم این مشکلات را حل نماییم باید هزینه هایی را پرداخت کنیم اما این هزینه ها در برابر سود پس از آن، مقدار بسیار ناچیزی می باشد.

اما چرا باید بسته بندی انجام گیرد؟

  1. بسته بندی در اولین و ساده ترین حالت باعث جلوگیری از آسیب های فیزیکی و شیمیایی وارد شونده به محصول می گردد. به عنوان مثال اگر محصول را پس از تولید و فرآوری بسته بندی نکنیم باعث خرابی های ناشی از عوامل فیزیکی مانند: شکستن، خرد شدن، و از بین رفتن محصول می شود. خرابی های ناشی از عوامل شیمیایی پس از تولید و فرآوری محصول عبارت اند از: ورود باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها به داخل محصول که باعث مشکلاتی مانند از بین رفتن محصول و همچنین بیمار کردن مصرف کننده آن محصول می گردد که با بسته بندی این مشکلات برطرف می شوند.
  2. بسته بندی در دومین حالت نشان دهنده نوع محصول، نوع برند، محل تولید، تاریخ تولید و تاریخ انقضاء محصول می گردد که با نشان دادن این حالات فروش محصول افزایش پیدا خواهد گردد.
  3. بسته بندی در حالت سوم به تنهایی نوعی تبلیغ به حساب می آید که در این حالت باعث بالا بردن سطح فروش محصول در جهان می گردد.

انواع بسته بندی:  

 1- بسته بندی در بازار داخلی:

بسته بندی پسته در بازار داخلی در گونی های کنفی (نخی) و یا نایلونی در وزن های بین 50 تا 70 کیلو گرمی انجام میگیرد اما نمونه های دیگری هم هستند که برخی از فروشگاه ها در کارتون و یا قوطی هایی با وزن 100 گرم تا 1 کیلوگرمی هم بسته بندی میکنند اما اکثرا فروش داخلی دارند. اما بسته بندی در گونی های کنفی و نایلونی آسیب پذیر می باشند و برای صادر کردن با حجم بالا دچار مشکلات عدیده ای مانند شکستگی پسته و یا قارچ و کرم زدگی پسته می باشند که صادرات ما را دچار مشکل می کند. اما چند سالی است که برای صادر کردن پسته در بسته های پند لایه وکیوم می کنند و در جعبه هایی قرار می دهند که  از بروز مشکلاتی مانند مشکلات فیزیکی و شیمیایی جلو گیری به عمل می آید و می توان آنها را به راحتی و بدون دغدغه ی حمل و نقل، پسته را به وسیله دریایی، هوایی و زمینی جابجا کرد. اما هنوز هم با مشکلاتی مانند ارسال به صورت تناژ بالا و بدون مارک و برند و … مواجه هستیم.

 2- بسته بندی در بازار های خارجی:

بسته بندی در امریکا:

پسته در امریکا در بسته هایی از طلق و سولفون که دو لفافه است در وزن هایی بین 100 گرم تا 500 کیلو گرم بر اساس خواست مشتری بسته بندی میشوند.

بسته بندی در ترکیه:

در ترکیه مغز پسته ها را در بسته هایی در انواع 10 و 12 کیلویی برحسب تقاضای مشتری به فروش می رسد. یا به عنوان مثال شرکت دیتکو دنیزلی در ترکیه پسته ها را در بسته های 5، 10، 25 و 50 کیلو گرمی و یا در بسته های 400، 800 و 2500 گرمی،  بر اساس نوع سفارش مشتری، به فروش می رساند.

نتیجه گیری:

هر چه میزان بسته بندی در ابعاد و اوزان مختلف افزایش پیدا کند، حق انتخاب بیشتری به مشتری می دهیم و همین افزایش حق انتخاب کار را برای خریدار راحت تر کرده و در این حالت است که می توان محصول خود را بیشتر و راحت تر به فروش برسانیم.

 برچسب‌ها:, , , , ,
برگشت به بالا