پرورش درختان پسته در طول فصل رشد از بهار تا پاییز

چه عواملی در طول فصل رشد درختان پسته به برداشت محصولی مرغوب کمک می کند؟

باید بدانید که کشاورزی پسته یک شغل سخت و پر زحمت می باشد. عملیات کشاورزی باغات پسته در هر چهار فصل انجام می شود تا در آخر محصولی سالم و زیادی برداشت شود. اما بیشتر زحمت کشاورز نزدیک برداشت محصول می باشد، تا بتواند محصولی سالم برداشت کند و به بازار عرضه کند.

از مهمترین اقداماتی که یک کشاورز در طول فصل رشد برای برداشت محصولی مرغوب انجام می دهد به شرح زیر است:

دوره آبیاری منظم باغات پسته چه تاثیری بر درختان و محصول دارد؟

همینطور که می دانید درختان هم یک موجود زنده بوده و نیاز به آبیاری و تغذیه دارند، همچنین این دوره آبیاری هرچه منظم تر و به موقع باشد درختان شاداب تر و کمتر دچار تنش های شوری و خشکی می شوند. کم آبی و خشکی باعث می شود که درختان ضعیف شوند و در مقابل آفات مقاومتی نشان ندهند. اگر آبیاری به طور منظم انجام شود خب قطعا محصولی که برداشت می کنیم محصولی سالم و مرغوب خواهد بود.

دوره های مختلف آبیاری درختان پسته به طور معمول به شرح زیر می باشد:

 1. دوره آبیاری درختان با سن 1 تا 3 سال: بین 7 تا 10 روز یکبار.
 2. دروه آبیاری درختان با سن 3 تا 6 سال: بین 12 تا 20 روز یکبار.
 3. دروه آبیاری درختان با سن 6 سال به بالا: 30 روز یکبار.

دوره آبیاری منظم باغات پسته چه تاثیری بر درختان و محصول دارد؟

سله شکنی خاک با عملیات خاک ورزی تابستانه

عملیات خاک ورزی یا شخم در تابستان علاوه بر کنترل علف های هرز باعث سله شکنی خاک می شود که این عمل برای درختان بسیار مفید می باشد، زیرا خاک درختان پس از مدتی سفت می شود و زمان آبیاری آب به درستی به طرف پایین حرکت نمی کند و درصورتی که در تابستان هوا گرم است مقداری از آب بخار می شود پس بهتر است عملیات شخم یا خاک ورزی تابستانه انجام شود.

در هنگام عملیات شخم در طول فصل رشد باید حواستان به شاخ و برگ درختان باشد تا آسیبی به درختان و میوه ها وارد نشود، عملیات شخم با انواع دستگاه های رتیواتور انجام می شود که می توانید این دستگاه ها را از فروشگاه ما خریداری کنید!

سله شکنی خاک با عملیات خاک ورزی تابستانه

نجات درختان پسته از علف های هرز محل زیستگاه آفات!

علف های هرز مشکلات زیادی برای درختان پسته به وجود می آورند مشکلاتی چون: رقابت در آب و مواد غذایی (از آبیاری و تغذیه درختان پسته  استفاده کرده و رشد زیادی می کنند)، زیستگاه حشرات و آفات بوده (آفاتی مانند سن، پسیل و غیره) و همچنین مشکلاتی در هنگام پرورش و برداشت محصول ایجاد می کنند (این علف ها رشد زیادی داشته که به لابه لای درختان رشد کرده و برداشت محصول را سخت می کنند).

علف های هرز را می توان با سه راه کار از بین برد:

 1. از بین بردن علف های هز به صورت دستی (با ابزارهای مثل بیل و داس).
 2. از بین بردن علف های هرز با عملیات شخم.
 3. از بین بردن علف های هرز با علف کش ها.

از بین بردن علف های هرز با علف کش ها به دلیل این که به خاک آسیب وارد می کنند توصیه نمی شود، مگر در صورت نیاز مثل از بین بردن علف هرز مرغ استفاده شود. بهترین روش برای از بین بردن علف های هرز، به صورت مکانیکی می باشد و بهتر است بعد از انجام این عملیات علف های هرز را جمع آوری کرد و آن ها را سوزاند.

نجات درختان پسته از علف های هرز محل زیستگاه آفات!

جدا کردن شاخه های پر بار از زمین با عملیات قیم زدن درختان پسته

برخی از شاخه های درخت پسته به طرف پایین  رشد و حرکت می کنند و بعد در فصل رشد زمانی که این شاخه ها پر از برگ و میوه می شود قطعا سنگین تر شده و به زمین نزدیک می شود، برای این که بتوانیم این شاخه ها را به طرف بالا هدایت کنیم و از ریزش میوه های آن جلوگیری کنیم از عملیات قیم استفاده می کنیم.

به عملیاتی که باعث نگهداری گیاهان می شود تا آن ها قائم بایستند قیم زدن می گویند، قیم برای نگه داشتن شاخه های درختان هم استفاده می شود. قیم برای درختان پسته معمولا از یک چوب یک متری که به صورت دو شاخه هست استفاده می شود، این چوب دو شاخه به زیر شاخه درخت رفته و شاخه درخت را نگهداری می کند.

جدا کردن شاخه های پر بار از زمین با عملیات قیم زدن درختان پسته

تغذیه برگی و کنترل آفات با محلول پاشی درختان پسته

عملیات تغذیه برگی یکی از عوامل تاثیر گذار در طول فصل رشد درختان پسته می باشد فواید مهم محلول پاشی برگی درختان پسته به شرح زیر می باشد:

 1. جذب بهتر عناصر غذایی از طریق برگ به درخت.
 2. دور کننده آفات درختان پسته.
 3. افزایش محصول، افزایش سایز، و جلوگیری از ریزش دانه.
 4. افزایش عملکرد گیاهان و درختان.
 5. تامین عناصر میکرو (ریز مغذی ها) درختان.
 6. کمک به رشد برگ و ریشه درختان.
 7. به کیفیت محصول و ماندگاری آن پس از برداشت کمک می کند.

 برچسب‌ها:,
برگشت به بالا