ورمی کمپوست (کمپوست کرم) چیست ؟

 

آشنایی با ورمی کمپوست یا کمپوست کرم

ورمی کمپوست یا فضولات کرم ،پس مانده ای است که پس از هضم مواد آلی پوسیده شده توسط کرم های خاکی به دست می آیند.باغبانان می توانند ورمی کمپوست را برداشت کرده و از آن به عنوان یک ماده بهسازی خاک استفاده کنند که به عنوان افزایش دهنده بازدهی محصولات زراعی و بهبود تحمل به خشکی در گیاهان شناخته می شود.

تهیه ورمی کمپوست فرآیندی است که توسط آن کرم ها و سایر میکروارگانیسم ها(موجودات ریز میکروسکوپی هستند که طول آن ها کمتر از یک میلیمتر است و با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شوند)

مواد غذایی گیاهی را به یک هوموس یا گیاه خاک(در کشاورزی، هوموس به ترکیبی طبیعی (کمپوست) از بقایای گیاهان اطلاق می‌گردد که از منابع طبیعی سرچشمه گرفته‌اند غنی از مواد مغذی تبدیل می کنند)، بازیافت مواد معدنی موجود در ضایعات غذایی برای تقویت سلامت خاک بدون موارد مزاحم مرتبط با توده های کمپوست،مانند بوی بد، آفات و یا جانوران موذی ضروری است. ورمی کمپوست اصیل ترین کود آلی بر روی زمین است.

کمپوست سازی را می توان در تمام سال و به شکل خانگی نیز انجام داد.

 

آشنایی با ورمی کمپوست یا کمپوست کرم

 

 

5 نکته جالب در مورد ورمی کمپوست 

 نکات مهم درمورد ورمی کمپوست به شرح زیر می باشند:

  1. فضولات کرم بیش از 60 عناصر غذایی کم مصرف(ریز مغذی ها) و  مواد معدنی کمیاب از جمله کلسیم ، منیزیم ، ازت ، فسفات و پتاس را دارد.
  2. فضولات کرم  به عنوان یک بافر(یک محلول شیمیایی است که از یک اسید ضعیف و نمک آن یا یک باز ضعیف و نمک آن ساخته می‌شود. محلول‌ های بافر توانایی حفظ پی‌اچ محلول را حتی در صورت افزودن اندکی باز یا اسید دارند) عمل می کنند تا به رشد گیاهان در خاک هایی  که سطح pH آنها خیلی بالا یا خیلی پایین باشد،کمک کند. آن ها مانع از ایجاد سطح بسیار بالای PH می شوند که این عامل جذب مواد مغذی از خاک را برای گیاه غیر ممکن می سازد.
  3. هوموس(گیاخاک) موجود در فضولات کرم سموم ، قارچ ها و باکتری ها مضر را از خاک استخراج می کند.بنابراین فضولات کرم توانایی مقابله با بیماری های گیاهی را دارند.
  4. فضولات کرم توانایی تثبیت فلزات سنگین در پس مانده های آلی را دارند. این کار مانع  گیاهان از جذب بیشتر این ترکیبات شیمیایی نسبت به نیازشان می شود. این ترکیبات می توانند بعداً در صورت نیاز گیاهان آزاد شوند.
  5. افزودن ورمی کمپوست یک روش آلی یا ارگانیکی موثر برای دفع مگس های سفید(سفیدبالک ها)، شته ها و کنه های عنکبوتی است. استفاده منظم در خاک اطراف گیاهان باعث افزایش آنزیم ها مهاجم به این آفات متداول می شود.

چگونه از ورمی کمپوست استفاده کنیم؟

شما می توانید مستقیماً از ورمی کمپوست استفاده کنید و یا می توانید تا یک سال آن را ذخیره کنید و در طول فصل گلکاری از آن استفاده کنید.ورمی کمپوست می تواند مستقیماً با خاک گلدان یا خاک باغ یا باغچه شما به عنوان یک کود آلی مخلوط شود.این کمپوست همچنین می تواند به عنوان کود سرپاش برای گیاهان داخل یا خارج ساختمان استفاده شود.

در گلدان ها و ظروف نگهداری از ورمی کمپوست خالص استفاده نکنید. 1/4 ورمی کمپوست را با خاک گلدان مخلوط کنید. همچنین می توانید از ورمی کمپوست برای تهیه کود مایع با نام “تی کمپوست”(تی کمپوست یا چای کمپوست عبارت است از مایعی که از کمپوست تخمیر شده به دست می آید یا به عبارتی عصاره ای است که بواسطه فعالیت ارگانیسم ها از کمپوست استخراج می گردد.) استفاده کنید تا در نزدیکی ریشه گیاهان پاشیده شود.

دو قاشق غذاخوری ورمی کمپوست را با یک لیتر آب مخلوط کنید و بگذارید به مدت یک روز در یک مکان باقی بماند، گاهی اوقات آن را تکان دهید.

سه روش استفاده از ورمی کمپوست

به سه روش زیر هم می توان از ورمی کمپوست استفاده کرد:

  1. همانند کود از آن استفاده کنید: هنگام اعمال خاکپوش بر خاک بستر رشد یا آماده کردن خاک بسترهای رشد جدید، آن را به آرامی درون خاک سطحی چال کنید و یا مقدار کمی کودسرپاش را در اطراف گیاهان بالغ، بوته ها و درختان اعمال کنید. ورمی کمپوست به طور کلی حدود سه برابر کمپوست معمولی (هوازی) کارایی دارد، بنابراین از یک سوم آن استفاده کنید. به طور کلی ، 3 قاشق غذاخوری ورمی کمپوست در هر گیاه کفایت می کند. سپس، هر گیاه را عمیقا آبیاری کنید تا ورمی کمپوستی را که تازه پخش کرده اید خیسانده شود چون این کار به رسیدن مواد مغذی به داخل خاک کمک می کند.
  2. استفاده برای جوانه زنی بذر ها: فضولات پنجاه پنجاه مخلوط شده با خاک گلدان، یک محیط برای رشد نهال ها ایجاد می کند که به گیاهان شروع عالی برای زندگی می دهد.
  3. از نشاء ها(نشا ء گیاه کوچکی است که قسمتی از دوره رشد خود را در محیطی با نور و دمای کنترل شده می گذراند و پس از مساعد شدن آب و هوا به زمین اصلی منتقل می شود)، مخصوصاً نشاء های ریشه لخت استفاده کنید :ریشه ها را با محلول رقیق شده “تی کمپوست” محلول پاشی کنید تا از صدمه به نشاء جلوگیری شود.

در مکان های خنک و تاریک نگهداری کنید: در یک ظرف یا جعبه ای که قابلیت ورود و خروج هوا را داشته باشد، جایی که فضولات کرم خشک نشوند، نگهداری کنید.میکروب های فعال تا یک سال باقی خواهند ماند.

 

سه روش استفاده از ورمی کمپوست

 

 

منبع: common compost

گردآوری و ترجمه: تیم ترجمه پسته رفسنجان

 

 

برای عضویت در کانال تلگرام، اینستاگرام و آپارات پسته رفسنجان بر روی تصاویر زیر کلیک کنید:

 برچسب‌ها:, , , , , , , ,
برگشت به بالا