تهیه بستر کاشت 

در انتخاب زمین بایدعواملی نظیر نوع خاک ، بافت مناسب، عمق خاک ، شیب زمین ، روش کشت ، فاصله کشت و جهت کشت مدنظر قرار گیرند. انار در خاک های شنی – رسی ، دارای عمق و تهویه مناسب به خوبی رشد می‌کند.اگر زمین به صورت تپه ماهور و روش آبیاری نشتی باشد بایدنهال ها را بر روی خطوط تراز با شیب حداکثر 2-1 درصدکشت نمود.بعد از اصلاح عوامل محدودکننده خاک و قبل از شخم زدن به میزان 20-40  تن در هکتار کود دامی به زمین می دهیم . ( بهترین کود اینجا کود آلی آب نگهدار است دو نوع کود حیوانی دارد نظیر کود مرغی و کود گاوی بدون داشتن بذر علف هرز)

نقشه باغ  و جهت کشت

با توجه به موارد فوق بهترین فاصله کشت براساس آخرین نظریات کارشناسی و طرح های انجام یافته در ایستگاه تحقیقات انارساوه 3×4 متری 5/2×4 متر توصیه می گردد.جهت ردیف ها درجهت شمالی و جنوبی انتخاب می گردد.

ابعاد گودال ها

در خاک هایی که شرایط کافی برای پرورش و رشد درخت ندارند ، گودالی به طول و عرض 1 متر و عمق 1 متر ایجاد و بعد از برداشتن خاک چاله و ریختن خاک مرغوب و مقداری کود آلی ( کود آلی آب نگهدار ) کاملاً‌ پوسیده و کود فسفره ، به کاشت نهال اقدام می کنند . در خاک های مرغوب ، چاله هایی به طول و عرض و عمق 0/6 متر ایجاد و نهال را در آن مستقر می کنیم.

زمان  و نحوه کاشت 

زمان کاشت نهال در فصل خواب گیاه است. هنگام کشت باید توجه نمود زمان درآوردن نهال ریشه دار از خزانه تا کاشت در محل اصلی کوتاه باشد و در هنگام کاشت نهال باید دقت نمود که تا قسمت یقه وارد خاک شود. درصورتی که در ته چاله لایه خاک رس وجود داشته باشد، مقداری ماسه با خاک مخلوط می کنیم و در ته هر چاله نیز یک بیل کود آلی( کود آلی اب نگهدار) مخلوط می‌گردد.

نهال ها با دقت در عمق مناسب گذاشته شده و با خاک معمولی اطراف آن را پر می‌شود. بعد ا ز حفر گودال پس از مخلوط کردن مقداری کود آلی کاملاً‌ پوسیده  به غرس نهال اقدام و پس از غرس نهال خاک اطراف نهال را لگدکوب می‌شود تا ذرات خاک به حد ممکن به همدیگر چسبیده و ریشه را محکم نگهدارند.

پس از انجام این مقدمات اقدام به آبیاری نموده که پس از آن مقداری از خاک نشست خواهدکرد که لازم است مجدداً کمی خاک پای نهال ریخته شود.

تغذیه در زمان کاشت

در خاک هایی که شرایط کافی برای پرورش و رشد درخت ندارند، بعد از برداشتن خاک چاله و ریختن خاک مرغوب و مقداری کود آلی(مانند کود آلی آب نگهدار) کاملاً‌ پوسیده و کود فسفره ، با خاک مخلوط می شود.

فاصله کاشت : فاصله 4×4 متر بهترین فاصله در یزد برای رقم تجاری منطقه ( ملس یزدی ) بوده است ، همچنین باغ احداث شده برای رقم ملس ترش ساوه در منطقه ساوه با فواصل 3/5متر × 2/5 متر نتایج خوبی داشته است، لذا فاصله کاشت حداقل 3/5متر × 2/5متر برای ارقام بارشد رویشی متوسط و حداکثر4 متر × 4 متر برای ارقام با رشد رویشی قوی قابل توصیه است.

 

منبع: سازمان مهندسی کشاورزی

 

برای مشاهده اخبار روز صنعت پسته و مطالب مفید کشاورزی و پسته به کانال پسته رفسنجان بپیوندید 

برای عضویت در کانال بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

مشاهده محتوا بیشتر
  • عواقب مصرف بی رویه سموم کشاورزی

    مقدمه افزایش سریع جمعیت انسانی کره زمین در ابتدای قرن بیستم موجب شد بسیاری از گرسنگی و سوء…
  • عوامل موثر بر رشد گیاهان

    رشد گیاه و عوامل موثر در آن منظور از رشد گیاه توسعه تدریجی اندام های گیاه بوده که آن را می…
  • کاشت، داشت و برداشت هلو و شلیل

    میوه هلو تاریخچه هلو، بومی نواحی گرم چین می باشد که حدود 2000 سال قبل از میلاد مسیح در آنج…
ادامه مطلب مهندس حسین محمدی نسب
بارگذاری بیشتر در باغبانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

عواقب مصرف بی رویه سموم کشاورزی

مقدمه افزایش سریع جمعیت انسانی کره زمین در ابتدای قرن بیستم موجب شد بسیاری از گرسنگی و سوء…