خانه اصول کلی باغبانی مناطق مستعد کاشت پسته در ایران

مناطق مستعد کاشت پسته در ایران

2 ثانیه خوانده شده
۰
0
1,037

پسته در چه شهرهای از ایران یا چه مناطقی قابل کشت اقتصادی هست؟

این که میگویند کشت اقتصادی ، منظور این که کاشت آن مرقوم به صرفه باشد، بهترین مکان برای کشت پسته منطقه ای  است که در زمستان ها به نسبت سرد (حدود ۱۲۰۰ ساعت دمای زیر ۶ درجه) و از اسفندماه که زمان سبز شدن هست دمای هوای زیر صفر درجه نیاید و در تابستان هم دمای بالای ۲۵ و زیر ۴۰ درجه مطلوب هست و رطوبت نسبی حدود ۴۰درصد. نقاط  مختلفی از ایران مثل رفسنجان و دامغان که مهد پسته بودند، از این به بعد کشت پسته در آنها اقتصادی نخواهد بود، دمای هوا به شدت بالا رفته، سطح آب های زیر زمینی به شدت کاهش یافته، رطوبت نسبی هوا به حدود ۱۰ درصد رسیده که این یعنی خداحافظی با کشت اقتصادی پسته. ( لازم به ذکر هست که رطوبت ۱۰% برای تنفس هم خشک محسوب میشود و آزاردهنده است.)

از سوی دیگر، شهرهای دیگری هستند که در حال حاضر شرایط اقلیمی ۴۰ سال قبل رفسنجان را تجربه میکنند و برای کشت پسته ایده آل هستند.برخی شهرها که در ایران می توانیم نام ببریم شهرهای اطراف دریاچه ارومیه مثل شهر بناب و  بسیاری از شهر های خراسان شمالی است که شرایط فوق الذکر را دارند.

 • خاک شور نباشد و حاصل خیر نسبی باشد.
 • آب زیاد شور نباشد ( EC  زیر ۱۰۰۰۰)
 • امکان آبیاری حدود هفت روز برای نهال های هیبریدی و یا سنتی

توجه داشته باشید پسته در تمام ایران قابل سبز شدن هست و منظور ما منطقه ای است که کاشت آن اقتصادی باشد و نه فقط قابل سبز شدن؛ با توجه به تغییرات شدید اقلیمی در ایران در دهه های اخیر، بسیار نقاط که قبلا مساعد بودند، الان مساعد نبوده،و بسیاری نقاط که قبلا مساعد نبودند ، الان مناسب و مساعد کشت اقتصادی پسته هستند.به فرض یونجه کارهای اطراف دریاچه ارومیه دیگر منطقی نیست و بایستی با کشت پسته جایگزین شود. توصیه ما کاشت نهال های هیبریدی(آمریکایی) است که رشد سریعتری داشته و بهره وری نیز بالاتر خواهد بود. این پسته ها در کالیفرنیایی آمریکا نیز کشت شده و قابلیت پیوند زدن در سال دوم را دارند و با کاشت آنها درختانی قوی خواهید داشت که محصولی فراتر از انتظار خواهند رساند. خوشحالیم که تولید این نهال ها در پژوهشکده آریا نهال رفسنجان، با همت محققان ایرانی انجام شده است.

 

 

 • پایه و پیوندک در پسته

   پایه و پیوندک در پسته انتخاب پایه از مهمترین مسائلی است که در زمان احداث هر باغ پسته باید…
 • اصلاح نفوذ آب در زمین باغات پسته

  عمده ترین مشکل موجود در باغ پسته مسئله نفوذ آب در زمین است زیرا آب در سطوح شیبدار و همچنین…
 • عوامل موثر در خندان شدن پسته

  عوامل موثر در خندان شدن  پسته با اینکه تاکنون هیچگونه  عملی پس از برداشت درصد پسته خندان ا…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده دکتر ایمان جباری ظهیرآبادی
بارگذاری بیشتر در اصول کلی باغبانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

همه چیزهایی که باید در مورد گچ کشاورزی بدانید !

توضیحی کوتاه در مورد گچ کشاورزی کم آبی یکی از مشکلات زمین های کشاورزی است که در ادامه ی اس…