مبارزه با آفت زنبور مغزخوار طلایی پسته

علائم و نشانه های آفت زنبور مغزخوار طلایی پسته (Pistachio seed Chalcid)

علائم و نشانه های آفت زنبور مغزخوار طلایی پسته (Pistachio seed wasp) به شرح زیر است: 

  • وجود سوراخ ورودی حشره بر روی میوه، به قطر حدود 1 میلی متر.
  • زندگی کردن لاروها (کرم حشره) در دانه های پسته آلوده در طول زمستان.

 

وجود سوراخ خروجی به قطر حدود 1 میلی متر بر روی پوست میوه. میوه ها(دانه ها) نیز بوسیله ی فعالیت تغذیه ای لاروهای زنبور مغزخوار طلایی پسته آسیب می بینند. این نوع زنبور آفتی هست که در بسیاری از نقاط جهان که پسته رشد کرده،وجود دارد و این پتانسیل را دارد که بتواند محصول دهی را کاهش دهد.

این گونه ها می توانند در مناطق جدیدی که از طریق دانه های آلوده و به شکل نادرست ضدعفونی شده و یا درختان زینتی که میزبان های جایگزین نیز هستند، وارد شوند.با وجود این آفت مهم است که دانه ها را برای داشتن سوراخ های کوچک بررسی و از تله های زرد چسبنده برای نظارت بر حشرات بالغ استفاده شود.

زنبور مغزخوار پسته

علت پیدایش آفت زنبور مغزخوار طلایی پسته

علائم ناشی از زنبورطلایی مغزخوار پسته (Megastigmus pistaciae)، یک زنبور که دارای دو نسل در هر سال است. این زنبور ها به عنوان لارو(کرم حشره) در دانه های پسته آلوده در طول زمستان به سر میبرند. در بهار، لاروها به زنبورهای بالغ تغییر شکل می دهند که از دانه به وسیله جویدن یک سوارخ خروجی کوچک(1 میلی متر) از وسط  پوسته سفت خارج می شوند. این ماده های تازه بیرون آمده، از طریق پوسته های سفت شده ی دانه های رسیده در اریبهشت و خرداد تخم های خود می گذارند.

دومین نسل بالغان در اواسط تا اواخر تابستان پدیدار می شوند. بعضی از لاروها در واقع به عنوان بالغان در همان سال بیرون نمی آیند، اما تا همان بهار در دانه ها به شکل نهفته باقی می مانند. این ماده ها از طریق پوسته های سفت دانه های رسیده تخم گذاری می کنند و گروه جدیدی از لارو های زمستانی را تولید می کنند.

بررسی راه های درمان کنونی برای باغات پسته گرفتار شده

کنترل بیولوژیکی آفت زنبور مغزخوار طلایی پسته

برچیدن تمام دانه ها پس از درو ، یک روش موثر برای جلوگیری از خواب زمستانی رفتن لاروها برای تولید زنبور های بالغ در بهار است.

زنبور مغزخوار طلایی پسته

کنترل شیمیایی آفت زنبور مغزخوار طلایی پسته

همیشه رویکردی یکپارچه با اقدامات پیشگیرانه و درمان های بیولوژیکی در صورت موجود بودن  در نظر بگیرید. حشره کش ها را از ابتدای بیرون آمدن بالغ ها اعمال کنید. سم پاشی های مکرر باید هر 7-10 روز تا زمان برداشت، حتی پس از سفت شدن پوسته باید انجام شود. محصولات مبتنی بر دلتامترین و لامبدا-سیهالوترین (دو نوع حشره کش) نیز می توانند مورد استفاده قرار گیرند. کارآیی درمان ها بستگی به زمان استفاده از آن ،تناسب بین حجم محصول مورد استفاده و میزان درختان ، استفاده از دوز توصیه شده و سرعت سمپاش دارد.

آفت زنبور مغزخوار

اقدامات پیشگیرانه در برابر آفت زنبور مغزخوار طلایی پسته

  • بر باغ نظارت و دانه ها را برای داشتن سوراخ های کوچک و تشخیص وجود آفت ،بررسی کنید .
  • دانه های باقی مانده بر روی درختان را بعد از برداشت به همراه آن هایی که بر روی زمین افتاده اند را برچیده و از بین ببرید .
  • خاک را برای دفن میوه(دانه) های آلوده شخم بزنید. 
  • در اوایل ماه مرداد و یا شهریور از تله های چسبنده زرد برای نظارت و کنترل بالغان استفاده کنید. 
  • با توری محافظ حشرات از میوه ها محافظت کنید.

 

منبع: Plantix

گردآوری و ترجمه : تیم مترجم پسته رفسنجان

 

برای عضویت در کانال تلگرام، اینستاگرام و آپارات پسته رفسنجان بر روی تصاویر زیر کلیک کنید:

 

 

 

 

 برچسب‌ها:, , , , , , , , , ,
برگشت به بالا