آشنایی با عملیات کلی در باغات پسته

آشنایی با عملیات کلی در باغات پسته

شناخت عملبات آبیاری باغات پسته

بسیاری از باغداران به آبیاری نهال پسته، پس از کاشت چندان اهمیت نمی دهند. آبیاری نهال پسته بلافاصله پس از کاشت شروع شده و با دوره های حداکثر 7 روزه در سال اول ادامه می یابد.در سال دوم دور آبیاری به مرور به 14 روز یک بار تبدیل شده و در صورتی که آب کافی در اختیار باشد تا زمان پیوند، باید آبیاری شود.

 شناخت انواع پیوند درختان پسته

پیوند درختان پسته به سه روش انجام میگیرد:

  1.  پیوند لوله ای
  2.  پیوند شکمی
  3.  پیوند اسکنه ای

پیوند اسکنه ای و پیوند شکمی از قدیم الایام در ایران کاربرد داشته، که به تدریج کنار گذاشته شده است. هم اکنون استفاده از پیوند لوله ای به دلیل سادگی، پیوند اسکنه ای   و درصد بالای جوش خوردن بین پایه با پیوندک رواج یافته و 99 درصد درختان پسته با استفاده از این روش تکثیر می شوند.

از آنجا که درخت پسته از نوع درختان صمغ دار است ایجاد هرگونه خراش در تنه یا در شاخه های آن موجب تراوش صمغ می گردد که در مجاورت هوا سفت می شود.  بنابراین در پیوند شکمی نهال پسته، شکاف افقی در پایین شکاف عمودی به شکل آی  انگلیسی زده می ‍شود (پیوند شکمی در درختان میوه معمولاً به شکل T است)   تا صمغ مترشحه از شکاف افقی مانع رویش و رشد جوانه پیوندک نشود.

 شناخت عملیات هرس درختان پسته

از بین بردن شاخه های پا جوش که دارای رشد عمودی هستن ونیز تنه جوش هایی که از شاخه های اسکلتی اولیه ایجاد می شوند وبر روی نفوذ نور به درون تاج اثر منفی می گذارند الزامی است.

 شناخت عملیات برداشت محصول پسته

پس از رسیدن محصول، برداشت آن باید سریعاً انجام گیرد. عملیات برداشت بوسیله نیروی کارگر و با دست انجام می شود.

حمل و نقل محصول پسته تا محل فرآوری 

محصول برداشت شده در اولین فرصت و ترجیحاً در ساعات خنک روز بایستی به پایانه انتقال یابد. برای انتقال محصول بهتر ست آن را در سبدهای مخصوصی نگهداری کنند. سبدها در کامیون یا سایر وسائل حمل و نقل که دارای سقف هستند  گذاشته شود.

 شناخت درجه بندی پسته

محصول خشک شده جهت ایجاد یکنواختی بیشتر درجه بندی می‌‌گردد. درجه بندی شامل جداکردن پسته های خندان از ناخندان می باشد که این عملیات توسط غربال های مخصوص درجه بندی پسته انجام می شود.

محصول بسته بندی شده در انبار مخصوص با دمای حدود 15-5 درجه سانتی‍گراد و در شرایط رطوبت پایین با کف و دیواره های غیرقابل نفوذ به حشرات نگهداری می شوند.  وجود هواکش کنترل  کننده های دما و رطوبت در انبار از جمله استانداردهای مناسب انبارداری هستند. بسته بندی  و وارد کردن محصول به انبار در ساعات خنک شبانه روز ( اواخر شب یا صبح زود) باعث کاهش دمای محصول و افزایش مدت نگهداری آن می شود.

 

منبع: سازمان مهندسی کشاورزی

 

برای مشاهده اخبار روز صنعت پسته و مطالب مفید کشاورزی و پسته به کانال پسته رفسنجان بپیوندید 

برای عضویت در کانال بر روی تصویر زیر کلیک کنید:برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , ,
برگشت به بالا