عامل خاک درانتخاب سیستم آبیاری قطره ای کشاورزی

عامل خاک درانتخاب سیستم آبیاری قطره ای کشاورزی

بافت خاک و نفوذ پذیری آن در تاثیر گذاری سیستم آبیاری قطره ای

مناسب ترین بافت برای روش آبیاری قطره ای بافت متوسط (لوم) می باشد. دبی قطره چکان مورد استفاده در این نوع خاک می تواند بین 2 الی8 لیتر در ساعت تغییر کند.

در بافت های سنگین به علت کمی نفوذ پذیری خاک و همچنین در بافت های سبک به علت نفوذ پذیری خاک استفاده از قطره چکان با دبی کم توصیه می گردد.

کود آلی آب نگهدار برای اصلاح همه خاک ها اعم از خاک های  بافت متوسط (لوم)، بافت های سنگین و بافت های سبک مورد استفاده قرار می گیرد. که به عنوان بهترین اصلاح کننده خاک شناخته شده است.

شوری و قلیایی خاک در تاثیر گذاری سیستم ابیاری قطره ای

استفاده از سیستم آبیاری قطره ای در شرایط شور بودن خاک که در آن هدایت الکتریکی عصاره اشباع خاک بیشتر از 4 دسی زیمنس بر متر است و همچنین در شرایط قلیایی بودن خاک که در آن هدایت الکتریکی عصاره اشباع  کمتر از 4 دسی زیمنس بر متر است و اسیدیته گل اشباع بیشتر از 8 می باشد ، قبل از انجام عملیات آبشویی در شرایط شوری خاک و افزایش مواد اصلاحی و آبشویی در شرایط قلیایی بودن توصیه نمی گردد.

امروزه کود آلی آب نگهدار توانسته است خاک های شور را اصلاح کند با هر هدایت الکتریکی(EC) وهر آبیاری کشاورزی، و این کود سه تیپ مختلف دارد برای هر هدایت الکتریکی (EC) و آبیاری مانند:

تیپ یک : مخصوص باغات با خاک و آب شیرین، هدایت الکتریکی(E.C<4000) و آبیاری مطلوب.

تیپ دو: مناسب برای باغات با خاک و آب لب شور، هدایت الکتریکی(4000<E.C <ـ8000) و آبیاری معمولی.

تیپ سه: مخصوص باغات با خاک و آب شور، هدایت الکتریکی(E.C>8000) و آبیاری تحت تنش.

وجود لایه محدود کننده در پروفیل خاک

در صورتی که در عمق حداکثر ریشه دوانی خاک لایه محدود کننده غیر قابل نفوذ برای ریشه و آب و یا لایه های گچی و آهکی وجود داشته باشد بایستی قبل از احداث سیستم آبیاری قطره ای و کاشت نسبت به اصلاح آن اقدام گردد.( بعد از نصب سیستم این کار دشوار می شود )

شیب و توپوگرافی زمین در تاثیر گذاری سیستم آبیاری قطره ای

پستی و بلندی و شیب زمین در صورت انجام طراحی صحیح ( از نظر هیدرولیکی ) عامل محدود کننده ای در انتخاب سیستم آبیاری قطره ای به حساب نمی آید. در شیب های بیشتر از 10% استفاده از قطره چکان با دبی کمتر از 4 لیتر در ساعت توصیه می گردد.

در شیب های خیلی تند بیش از 25% ایجاد شیارهایی  در طول ردیف های کشت که معمولا در روی خطوط تراز کشت می شوند، جهت استقرار لوله های فرعی ضروری است.

وقتی توپو گرافی زمین دارای پستی و بلندی های زیاد و نا منظم باشد تهیه نقشه تو پو گرافی با خطوط تراز نیم متری جهت طراحی هیدرولیکی شبکه لازم است.

 

منبع: مهندسی کشاورزی

 

برای مشاهده اخبار روز صنعت پسته و مطالب مفید کشاورزی و پسته به کانال پسته رفسنجان بپیوندید 

برای عضویت در کانال بر روی تصویر زیر کلیک کنید:برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , ,
برگشت به بالا