راهکار توسعه رفسنجان در جشن ملی پسته (شهرستان رفسنجان)

برگزاری همایش جشن پسته در رفسنجان از 24 الی 29 شهریور 1395

از جمله برنامه های این جشن به شرح زیر می باشد: 

  • جشنواره ملی بازی های بومی و محلی
  • نمایشگاه ظرفیت ها و توانمندی های شهرستان رفسنجان

و همچنین برگزاری کارگاه های تخصصی در حوزه:

  • صنعت، اقتصاد، کشاورزی
  • فرهنگ و آموزش
  • سلامت و امنیت غذایی

به منظور هماهنگی، جلسه ای پیرامون برگزاری این همایش که رفسنجان، تلاش، تدبیر و توسعه نام دارد با حضور فرماندار این شهر مهندس ملانوری در دفتر رئیس جهاد کشاورزی رفسنجان درتاریخ 3 مرداد ماه سال 95 برگزار شد.

شایان ذکر است کمیسیون کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست و دبیرخانه جهاد کشاورزی شهرستان به عنوان مجریان برگزاری این همایش انتخاب شده اند. در این همایش الویت های پایدار شهرستان رفسنجان، ظرفیت های موجود، چالش ها و موانع شناسایی و بررسی می شوند و راهکار های احتمالی ارائه خواهند شد.%d8%ac%d8%b4%d9%86-%d9%85%d9%84%db%8c-%d9%be%d8%b3%d8%aa%d9%87-%d8%b1%d9%81%d8%b3%d9%86%d8%ac%d8%a7%d9%86

در آغاز جلسه مهندس ملانوری مشکلات استان را بدین گونه بیان کرد که در حوزه استان با مسائل و چالش هایی در خصوص کشاورزی، اقتصاد و تک محصولی بودن و مسئله اشتغال مواجه هستیم که پیش زمینه بروز مسائل و مشکلات  فرهنگی و اجتماعی است.

وی اشتغال در رفسنجان را بر پایه کشاورزی ذکر کرده و افزوذ: با توجه به بحرانی که در بحث آب بوجود آمده، همه بخش ها تحت تاثیر قرار گرفته اند. در سال های گذشته بسیاری از زیر ساخت ها ایجاد شده است و عمده رخداد های مثبت به مردم و مشارکت آن ها بستگی دارد.

وی خاطر نشان کرد: بحران آب و اشتغال حل نمی شود مگر اینکه خودمان بخواهیم و تغییر ایجاد کنیم.

وی اذعان کرد: نگاه غالب در رفسنجان در زمینه تولید پسته بوده، لذا به بسیاری از ظرفیت های دیگر توجه ای نشده است. درکمیسیون ها دنبال راه حل هستیم و بسیاری از اتفاقات به دلیل سوء مدیریت ها است.

در این همایش ما به دنبال معرفی جدید شهرستان با توجه به ظرفیت های فعلی هستیم.img_20160910_0002

میر افضلی دبیر همایش در تکمیل صحبت فرماندار ادامه داد: روال کار این است که کمیسیون های ده گانه، نشست هایشان را تا اواخر شهریور ماه ادامه دهند و مسائل در روز همایش که 28 و 29 شهریور است، با حضور همه رفسنجانی ها بررسی شوند.

وی با اشاره به این که قرار است دستاورد این همایش به سرمایه گذاری در بخش های مختلف شهرستان منجر شود، افزود: در روز آخر همایش در خصوص مسائل مطرح شده تصمیم گیری نهایی انجام می شود.

دکتر رنجبر عسکری قائم مقام رئیس دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان و دبیر همایش توسعه پایدار سال گذشته در رفسنجان ادامه داد: این کمیسیون ها خاص شهریور ماه نیستند و همچنان ادامه دارند و ما به دنبال مشکل یابی هستیم. همچنین از لحاظ ساختاری در دانشگاه سعی کردیم تغییر ایجاد کنیم .

وی در ادامه افزود: اگر بتوانیم ساختار سه گانه بخش خصوصی، دولت و آموزش عالی را حفظ کنیم می توانیم در جهت توسعه شهرستان قدم برداریم.

آخوندی مسئول اداره محیط زیست رفسنجان عوامل تاثیر پذیرفته از کشاورزی در شهرستان رفسنجان  را آلودگی هوا ناشی از مصرف سموم و آب و خاک ناشی از مصرف کود های کشاورزی عنوان کرد و توصیه کرد باید مصرف سموم را کاهش داده و به سمت مبارزات بیولوژیک برویم.

 

منبع: مجله دنیای پسته – شهریور ماه 1395برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
برگشت به بالا