خواص درمانی فوق العاده گیاه برنجاسف و معرفی آن

خواص درمانی فوق العاده گیاه برنجاسف و معرفی آن

معرفی کلی گیاه برنجاسف 

 

در کتب طب سنتی و در بازار دارویی با نامهای «برنجاسف» و «بلنجاسف» و « سویلا» (عربی) نامبرده می شود.به فرانسویArmoise commune و Herbe de Saint-jean و به انگلیسی Mugwort و Common Worm wood و Worm-wood گفته می شود.گیاهی است خانوادۀ Compositae، تیرۀ فرعی Radiae نام علمی آن Achillea millefolium نام می برند.

مشخصات گیاه برنجاسف 

 

مشخصات گیاه برنجاسف 

 

برنجاسف گیاهی است چند ساله با ساقۀ استوانه ای، مایل به صورتی و دارای شیارهای سبز مایل به قرمز کمرنگ، ایستاده و قائم که بلندی آن 120-60 سانتیمتر می رسد. برگ های برجاسف به ابعاد حدود 6*5 میلی متر می باشد. پشت برگ ها به رنگ سبز نقره ای و پرزدار و روی برگها سبز است. گلهای آن به رنگ زرد یا مایل به قرمز که در اواخر تابستان و اوایل پاییز ظاهر می شود. برنجاسف گیاهی معطّر و تلخ می باشد. ریشۀ  آن دراز به قطر حدود یک انگشت می باشد.

این گیاه معمولاً در اراضی بایر و متروک یا کنار پرچین ها و کنار جاده ها در مناطق اروپا و آسیا و در ایران می روید. در ایران به طور خودرو در مناطق شمالی و در نواحی غرب و سایین قلعه دیده می شود. میوۀ این گیاه فندقه (شبیه فندق) می باشد. تکثیر آن از طریق کاشت بذر در بهار انجام می گیرد. ریشه و برگ و سرشاخه های گلدار آن که در طب سنتی متداول است.

ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه برنجاسف

در گیاه برنجاسف یک ماده اسانس روغنی و فرّار به نام آدنین که یک ترکیب شیمیایی می باشد، موجود می باشد. از گیاه برنجاسف در حدود 2/0 درصد اسانس استخراج می شود. اسانس برنجاسف در حدود 30 درصد مادۀ سینئول دارد. در گزارش دیگری آمده است که در اسانس برنجاسف مواد پینن و سینئول و یا طبق نظر عده ای از دانشمندان تویون و ترپن یافت می شود. به علاوه در گیاه یک مادۀ عامل تلخ، آرتمیزین، تانن، موادرزینی و مادۀ آدنین یافت می شود.

 

ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه برنجاسف

 

خواص و مزایای درمانی گیاه برنجاسف 

در چین از شیرۀ شاخه های تازۀ سبز گیاه برنجاسف و یا از جوشاندۀ آن برای درمان التهاب واژن مصرف می شود. به علاوه ضمادی (پمادی) که از برگهای له شدۀ آن بدست می آید برای رفع و تسکین درد سردرد به کار می رود. از جوشاندۀ گیاه برنجاسف نیز برای شستشو و پاک کردن زخم ها استفاده می شود. از پمادی که از گیاه برنجاسف تهیه می شود در وضع حمل به پشت زائو می مالند.

اگر گیاه برنجاسف را با نمک کوبیده و گرم کنید مایعی بدست می آید که برای مالیدن بر روی استخوان در رفته و شکسته و ورم کرده بکار می رود. اگر برگهای گیاه برنجاسف خشک شده را مانند توتون دود کنید، این کار برای تسکین آسم بسیار مفید است. مصرف داخلی برگ ها و قسمتهای هوایی گیاه نیز بسیار مرسوم می باشد و برای بند آوردن انواع خونریزی، تنظیم عادت ماهیانه و معالجۀ اختلالات عادت ماهیانه به کار می رود، اما در عین حال قاعده آور است.

گیاه برنجاسف یک گیاه دارویی موثر ضد استفراغ و تهوع و ضد اسهال است. از گیاه برنجاسف برای پیشگیری از مبتلا شدن به بیماری روماتیسم و اسپاسم نیز استفاده می شود. گیاه برنجاسف رحم را آرام می کند و به عنوان مسکن اعصاب برای دردهای پشت بدن و درد زایمان بسیار مفید است. برنجاسف برای دفع کرم ها و مخصوصاً کرم آسکارید کار موثر می باشد و ضد اسهال خونی می باشد. از گیاه برنجاسف برای بند آوردن خونریزی بینی نیز استفاده می شود.

 

تسکین آسم با گیاه برنجاسف

رفع سردرد و حالت تهوع با گیاه برنجاسف

 

برنجاسف که برگ و سرشاخه ی گلدار و حتی ریشۀ آن مصرف دارویی دارد، از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی این گیاه بسیار گرم و خشک است. از نظر خواص برگ و سرشاخه های گلدار گیاه برنجاسف، قاعده آور و ضد کرم است و برای ضد عفونی کردن و مقوی معده به کار می رود. دم کردۀ برگ ها و سرشاخۀ گلدار این گیاه برای رفع عفونت های عصبی، رفع تشنج و برای آسم و بیماری های مغزی مؤثر است.

این گیاه به طور کلی بازکنندۀ انسداد مجاری، ادرار آور و قاعده آور است. همچنین برای خرد کردن سنگ مثانه نیز استفاده می شود. خوردن 8 گرم از گل زرد این گیاه با عسل برای کشتن انواع کرم معده و کرم کدو کاربرد دارد. همچنین از 10 گرم از گیاه برنجاسف می توان به عنوان یک تب بر (تب‌برها داروهایی هستند که برای کاهش تب مصرف می‌شوند) استفاده کرد. در موقع مصرف برنجاسف باید غذاهای بدون چربی خورده شود.

ضماد این گیاه برای رفع سردرد، بازکردن گرفتگی های بینی، تقویت بینی، رفع سرسام بلغمی و آلودگی هوا کارایی دارد. مالیدن ضماد این گیاه بر روی سینه برای درد سینه و زیر شکم برای رفع بند آمدن ادرار، شروع عادت ماهیانه، تحلیل ورم ها و تسکین دردهای آن ناحیه مفید است. بوییدن دم کردۀ آن مانند بخور برای رفع سرما خوردگی و بیماری مرتبط با بینی مفید است. پاشیدن گرد گیاه برنجاسف خشک شده برای خشک کردن زخم و جراحت کاربرد دارد. برنجاسف برای کلیه مضرّ است، لذا باید همراه با انیسون مصرف شود. مقدار خوراکی این گیاه تا 15 گرم است و به جای آن همیشه می توان از افسنطین کبیر استفاده کرد.

 

درمان سرماخوردگی با گیاه برنجاسف

 

دم کردن گیاه برنجاسف

برای تهیه دمنوش برنجاسف حدود 10 گرم از خشک شده این گیاه را در 1000 گرم آب جوش دم کنید. اگر از گرد برگ، گل و یا ریشۀ خشک آن استفاده شود، مقدار خوراکی این گیاه 4-2 گرم است. در آلمان مرسوم بوده است که از گرد ریشۀ برنجاسف برای کنترل بیماری صرع استفاده شود.

 

دم نوش برنجاسف

 

تذکر : مصرف این گیاه باید در حد مجاز و زیر نظر پزشک انجام گیرد.

 

 

برای عضویت در کانال تلگرام، اینستاگرام و آپارات پسته رفسنجان بر روی تصاویر زیر کلیک کنید:برچسب‌ها:, , , , , , , , , , ,
برگشت به بالا