حمل و نگهداری پسته تر

طریقه حمل و نگهداری پسته تر

فساد پوست پسته پس از برداشت، به ویژه وقتی که مدت زیادی روی زمین یا در انبار بماند افزایش پیدا می کند: از طرفی با افزایش میزان درجه حرارت محیط و مدت نگهداری آن سبب افزایش لکه دار شدن پوست میوه می شود.

پسته چیده شده توسط وسایل نقلیه مختلف از محل چیدن در طول مدت زمان 1 تا چند ساعت به محل فرآوری منتقل می شود و در صورت امکان بلافاصله توسط دستگاه پوست گیری می شود. در صورت  مه یا نبودن امکان پوست گیری، چنانچه امکان تهویه پسته تازه انباشته شده وجود داشته باشد، آن را می توان تا 48 ساعت نگهداری کرد در غیر این صورت باید پسته تازه را با توجه به شرایط نگهداری حداکثر در مدت 24 ساعت فرآوری کرد.

برای حمل نقل پسته استفاده از جعبه های پلاستیکی و گونی های پلاستیکی منفذدار ارجعیت دارد. امکان تهویه هوا توسط وسایل نقلیه حائز مزیت می باشد.

پسته تر با پوست، در چه مدت زمانی می توان نگهداری کرد؟

در صورتی که پسته با پوست نا مرغوب پس از 8 ساعت در دمای 40 درجه سانتی گراد یا پس از 24 ساعت در دمای 30 درجه سانتی گراد شروع به لکه دار شدن می شوند لذا چنانچه به هر علت بعد از برداشت پسته تاخیری در  فرآوری آن داشته باشیم باید جعبه ها در سایه یا جایه خنک نگهداری شوند.

چنانچه مدت حمل محموله به کارگاه یا کارخانه بیش از 4 ساعت طول بکشد ولی هوای داخل سبد ها تهویه و جریان داشته باشد پسته را می توان تا دو روز به همان حالت نگه داشت. اما اگر  مدت تحویل بار بیش از دو روز باشد باید سبد ها یا جعبه های محصول را در سردخانه با حرارت صفر درجه سانتی گراد و رطوبتی کمتر از 70 درصد با جریان هوای لازم نگهداری نمایند.

با توجه به مطالب ذکر شده و با رعایت شرایطی که گفته شد می توان پسته را بدون فرآوری به مدت 8 هفته نیز بدون فساد و آفت زدگی نگهداری نمود. گفته می شود که در مناطق پسته خیز کشور کمتر می توان انبار های سرد یا سردخانه ویژه نگهداری پسته پیدا نمود لذا ترجیح داده می شود که پسته بعد از برداشت در پاینه های فرآوری آن پاک و بسته بندی شود.

دوباره یاد آوری می شود اگر زمان انتظار برای شروع آماده سازی بیش از 24 یا 48 ساعت باشد استفاده از انبار سرد و عبور هوای محیط از داخل توده محصول جهت خروج گرمای ناشی از تنفس محصول ضروری می باشد.

 

IMG_0333

 

 

برای عضویت در کانال تلگرام، اینستاگرام و آپارات پسته رفسنجان بر روی تصاویر زیر کلیک کنید:برچسب‌ها:, , , , , , , ,
برگشت به بالا