بیماری کرونا چیست؟ + 5 روش موثر پیش گیری از ابتلا به کرونا

بیماری کرونا چیست؟ + 5 روش موثر پیش گیری از ابتلا به کرونا

بیماری کرونا چیست؟

بیماری کرونا اسمی است که این روز ها زیاد به گوشمان می خورد. بیماری همه گیر و ترسناکی که توسط ویروسی به همین نام ایجاد می شود. حالا کشور ما نیز به آن دچار شده است. ویروس مولد این بیماری در خانواده ای بزرگ از ویروس ها جا می گیرد که از سرماخوردگی تا سارس را شامل می شود.

شهر ووهان نامی است که امروزه با نام منشا کرونا می شناسیم. در این شهر چینی خوردن سوپ خفاش چندان متداول نیست و تحقیقات راجع به منبا این ویروس ادامه دارد. طبق نتایج به دست آمده فعلی می توان گفت این بیماری از فروش غیرقانونی حیوانات وحشی در یکی از بازار های سیاه این حیوانات شروع شده است.

شایعات زیادی همزمان با پخش شدن این بیماری درباره اش شکل گرفتند و به سرعت نیز منتقل شده اند. اینکه خفاش می تواند ناقل این بیماری باشد تایید شده است. اما همچنان مشخص نیست که دلیل بروز این بیماری در انسان ها چه بوده است.

سوپ خفاش، تیم جاسوسی، سلاح بیلوژیکی چین و… شایعاتی بود که اطراف این بیماری شکل گرفتند اما این بیماری واقعا چقدر خطرناک است؟

 ویروس بیماری کرونا

بیماری کرونا چه کسانی را مبتلا می کند؟

کرونا بیماری است که توسط ویروسی به همین نام ایجاد می شود و به دلایلی مانند خیلی از بیماری های خطرناک دیگر از جمله آنفولانزای خوکی و ایدز از حیوانات به انسان ها منتقل شده است. تحقیقات نشان داده است که تفاوتی میان جنسیت افراد نیست و شانس ابتلای افراد در رده های سنی یکسان، یکسان است.

وضعیت افراد مبتلا به بیماری کرونا

گزارشاتی که از پزشکان مستقر در بیمارستان های ووهان به دست رسیده است حاکی از این واقعیت است که این بیماری در اکثر افراد به صورت خفیف بروز کرده است. تعداد کمی دارای علائم حاد بیماری بودند و تعداد خفیفی در وضعیت بحرانی هستند. از 44 هزار نفر مبتلا در زمان انتشار این اخبار 44 درصد در وضعیت بیماری خفیف، 14 درصد دارای علائم بیماری حاد و تنها 5 درصد در وضعیت بحرانی بوده اند.

افراد مبتلا به کرونا

آمار مرگ و میر در شهر ووهان چین

آمار مرگ و میر همیشه تکان دهنده بوده است. این آمار نشان می دهد که افراد سالم زیر 50 سال خطر جانی بسیار پایینی تهدید می کند. از مرگ و میر های که در زمان ثبت این گزارش ها ثبت شده اند. تنها 0.9% افراد سالم زیر 50 سال بوده اند.

خطر اصلی افراد بالای 50 سال را تهدید میکند. آمار مرگ افراد بالای 50 سال مبتلا به این بیماری به شرح زیر است: 

 • افراد بالای 50 و چند سال در حدود 2%
 • افراد بالای 60 و چند سال در حدود 4%
 • افراد بالای 70 و چند سال در حدود 8%
 • افراد بالای 80 سال در حدود 15%

اما مرگ و میر تنها به افراد مسن ختم نمی شود. افرادی که بیماری هایی از قبل داشته اند نیز در معرض این خطر هستند لیست مرگ و میر افراد زیر 50 سال به این شرح است: 

 • افراد دارای فشار خون بالا و کنترل نشده 6%
 • افراد دارای بیماری دیابت 6%
 • افراد دارای مشکلات حاد ریوی، مانند کسانی که سال های سال بود که سیگار می کشند 7%
 • افراد دارای بیماری های قبلی و عروقی 11%

هر چند که به آمار های مرگ نمی توان اکتفا کرد. زیرا علاوه بر این که جامعه آماری را به علت دوران نهان بیماری نمی توان کامل شمارش کرد. همچنین نشانه های خفیف بیماری تشخیص داده نمی شوند. در حالی که امکان مرگ کسانی که ترخیص می شوند نیز هست.

افراد در معرض خطر

کرونا برای چه کسانی خطرناک تر است؟

این بیماری در سنین مختلف بروز می کند اما طبق نتایج این بیماری برای کودکان زیر 9 سال خیلی خطرناک نیست و جامعه اماری کودکان زیر 9 سالی که علائم حاد بیماری را دارند بسیار کم است.

نتایج پژوهش دیگری در شهر ووهان نشان داده است که بالای 88 درصد افرادی که به بیماری کرونا مبتلا شده اند در وضعیت خطرناکی نیستند. بیشتر افراد در معرض خطر سالمندان ناتوان و کادر پزشکی درگیر با افراد بیمار بوده اند.

علائم بیماری کرونا در انسان

این بیماری نیز مانند هم خانواده های خود دارای علائمی تقریبا مشابه است. اکثر بیمارانی که این بیماری را گرفته اند دارای علائمی مانند تب، سرفه خشک و خستگی مفرط بوده اند. این علائم که بسیار شبیه به علائم سرماخوردگی معمولی است به علت حمله این ویروس به مجاری تنفسی می باشد.

تفاوت این ویروس با سرماخوردگی در محل حمله است. ویروس سرماخوردگی عموما بینی را درگیر می کند. اما کرونا به بافت های نرم اعماق ریه حمله می کند که باعث می شود این بیماری بسیار خطرناکتر از یک سرماخوردگی عادی باشد.

اما علائم این بیماری به همینجا ختم نمی شود علائم دیگری نیز در بیماران دیده شده است که برای هر فرد متفاوت بوده است.

 • 11% از این افراد علاوه بر موارد بالا بدن درد نیز داشته اند.
 • 31% دچار تنگی نفس نیز شده اند.
 • به 9% از آنها گیجی دست داده بود
 • 8% آن ها سردرد بودند و 5% گلو درد بودند.

این بیماری می تواند به التهاب ریه ها و آب گرفتگی کسیه های هوایی (با نام عامیانه سینه پهلو شناخته می شود.) و به نارسایی ریوی منتهی شود.

علائم بیماری

شیوع بیماری کرونا

این باور اشتباه است که اگر جرو افراد در معرض خطر نیستیم لازم نیست احتیاط کنیم. بزرگترین مشکل این بیماری که آن را به یک نگرانی بین المللی تبدیل کرده است. قابلیت بسیار بالای این بیماری در سرایت است.

این بیماری به شدت مسری بوده و به سرعت پخش می شود. منبعی در مورد جهش این بیماری خبر داده است که می تواند از یک فرد بیمار 12 الی 14 نفر دیگر منتقل شود. با اینکه این خبر هنوز تایید نشده است اما مطمئنیم که یک فرد می تواند از 1 تا 3 فرد را بیمار کند. که همین باعث پخش شدن این بیماری می شود.

از طرفی این بیماری دوره نهان نسبتا طولانی ای دارد. این بیماری در یک دوره 6 روزه علائم را نشان نمی دهد اما فرد بیمار می تواند بیماری را منتقل کند.

همین دلایل کافی است تا به این موضوع فکر کنیم که در اثر بیمار شدن به اطرافینمان نیز منتقل می کنیم و آیا تمام اطرافیان ما نیز مانند خودمان جزو لیست افراد در معرض خطر نیستند.

شیوع بیماری کرونا در چین

راه های انتشار بیماری کرونا

بیماری کرونا از راه های زیادی منتشر می شود. و بسیار مسری است. می تواد بین افراد در سن های متفاوت منتقل شود و راه های نتقال آن از انسان به انسان بسیار ساده است.

این بیماری مانند هم خانواده های خود یک بیماری ریوی است. و از راه سرفه و عطسه منتقل می شود. سارس یکی از هم خانواده های این بیماری است که علائمی تقریبا مشابه دارد و بیماری بسیار خطرناکی است. اما فقط در صورت تماس مستقیم منتقل می شود.

این بیماری علاوه بر این که از راه های عطسه، سرفه، بزاق دهان و موارد معمول منتقل می شود از راه تماس مستقیم و حتی تماس غیر مستقیم و تنفس هوایی که بیمار در فضای بسته در آن تنفس می کند نیز می تواند این بیماری را منتقل کند.

در کنار این ها ویروسی که باعث کرونا می شود بسیار مقاوم است. این ویروس در هوای آزاد در حدود 9 ساعت زنده می ماند.

راه های پیشگیری از این بیماری 

توصیه های پزشکی

این بیماری راه درمانی ندارد. یعنی هنوز واکسنی برای آن پیدا نشده است. این بیماری بسیار مسری و خطرناک است و در حال حاظر تنها راه مبارزه با آن، پیشگیری از ابتلا به این بیماری خطرناک و شایع و یا قرنطینه کردن فرد مبتلا برای جلوگیری از شیوع بیشتر است.

برای جلوگیری از مبتلا شدن به این ویروس بهترین روش این است که در نظر بگیرید همه مبتلا هستند. با این فرض موارد زیر را رعایت کنید:

تقویت سیستم ایمنی بدن

با اینکه روش درمانی خاصی برای این ویروس وجود ندارد اما تقویت سیستم ایمنی می تواند علاوخ بر کاهش خطر ابتلا، خطر های جانی بعد از ابتلا به این بیماری را نیز کاهش دهد. ویتامین C یکی از بهترین راه های مقابله با این بیماری است. تا می توانید ویتامین C  صرف کنید. ویتامین C  قدرت دفاعی بدن را افزایش می دهد و یک ویتامین محلول در آب است که اضافه آن به راحتی توسط بدن دفع می شود.

خوردن غذاهایی با طبع گرم، انواع مغز ها نیز می تواند در پیش گیری از این بیماری بسیار موثر باشد.

دفاع از بدن خود

رابطه الکل با ویروس کرونا

یکی از بهترین روش های مبارزه با این ویروس ضد عفنوی کردن وسایلی است که با آنها در تماسیم. این ویروس در الکل با غلظت بالای 70% می میرد. استفاده از اسپری الکل برای ضدعفونی کردن سطوح مختلف می تواند بسیار موثر باشد. همچنین ضدعفونی کردن دست ها با ژل ضدعفونی کننده الکل دار نیز بسیار موثر است.

دست هایتان را بیشتر بشویید

شستن دست ها روشی بسیار ساده اما بسیار موثر در پیش گیری از ابتلا به کرونا است. این کار را مرتبا انجام دهید. هر زمان که از منزل بیرون می روید و یا به خانه بر میگردید بعد از توالت و قبل و بعد از غذا خوردن این کار را انجام دهید و مطمئن شوید که دستانتان تماما تمیز شده اند.

شستن دست ها

راه های دیگر پیشگیری از ابتلا به کرونا

استفاده از ماسک در فضا های آزاد نیز موثر است. اما حدالامکان در مکان های سربسته که در آن جمعیت زیادی جمع می شود، مانند جایگاه مترو، خط اتوبوس و…، نباشید. اگر برایتان مقدور است، از خانتان بیرون نروید این یکی از بهترین روش های پیشگری عدم خروج از خانه است.

تا جایی که امکان پذیر است از خوردن غذاهایی که در آنها دخالت دست وجود دارد پرهیز کنید و سعی کنید غذاهای بسته بندی بخرید.

به هیچ کس وسایلتان را قرض ندهید. موبایل، مداد، دفتر  و انواع  وسایلی که از آنها استفاده می کنید. این ویروس حتی از لمس دستگیره ی دری که فرد بیمار 6 ساعت پیش لمس کرده نیز منتقل می شود!

از گیاهان دارویی چون آویشن-زنجبیل-دارچین-پونه و … به جای چای و قهوه استفاده کنید.

برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بر روی تصاویر زیر کلیک کنید

 

 

 برچسب‌ها:, , , , , , , , , ,
برگشت به بالا