چالشهای تجارت

 

 

حضور رقبا در بازار های هدف ایران:

در کشور هایی که ایران به عنوان بازار هدف به آنها می نگرد، کشورهای دیگری هم وجود دارند که چه تولید پسته می کنند و چه واسط بین تولید کنندگان و مصرف کنندگان پسته اند، باعث اختلال در تجارت پسته ایران میشوند. جالب اینجاست که بعضی از این کشورها پسته ایران را خریداری میکنند و آنها را فرآوری کرده سپس بسته بندی کرده و به بازار های هدف ایران می فروشند و باعث کاهش تجارت پسته به بازار های هدف ما میشوند برای جلوگیری از این رویه باید مشکلات نحوه تجارت خود را پیدا کنیم و سپس با حل مشکلات، بتوانیم رقبا را کنار زده و بازار خود را بدست آوریم.

صادرات مجدد پسته های صادر شده از ایران توسط کشور های واسطه:

کشور هایی وجود دارند که پسته ایران را خریداری کرده و سپس آنها را فرآوری میکنند و با بسته بندی های مخصوص به سایر کشور ها صادر میکنند. به عنوان مثال کشور آلمان در صورتی که خود محصولی به عنوان پسته تولید نمیکند اما در سال 2004 دومین صادر کننده پسته در جهان بود.

مشکل پراکندگی تولید کنندگان پسته و تاثیر آن بر فرآوری پسته و صادرات پسته:

در گذشته پراکندگی تولید کنندگان پسته در ایران محدود به چند شهر خاص مانند رفسنجان، دامغان و چند شهر دیگر  میشد اما امروزه تولید پسته در سراسر کشور گسترش یافته به صورتی که حتی بعضی از کشاورزان نوع پسته خود را نمی دانند وفقط در زمان فروش محصول می گویند پسته ای برای فروش دارم اما زمانی که از او می پرسیم چه نوع پسته ای می گویند: نمیدانم!!! به همین دلیل پس از گذشت چندین سال هنوز هم قیمت پسته در کشور، در رفسنجان مشخص میشود.

عدم آگاهی صادر کنندگان پسته از میزان افلاتوکسین پسته خریداری شده:

به دلیل پراکندگی تولید پسته در سراسر کشور و همچنین ماندن پسته در انبارها به مدت چند سال و همچنین در زمان جابجایی پسته، میزان قارچ افلاتوکسین پسته افزایش پیدا میکند و این امر باعث کاهش خرید پسته توسط کشورهای هدف مخصوصا کشورهای اروپایی میشود که خرید پسته از کشور ایران را دچار چالش میکند و مانع از اعتماد کشورها به میزان سلامتی پسته ایران میشود. برای جلوگیری از این رویه باید تجار با مسئولان کشاورزی هماهنگ باشند تا از تولید شدن قارچ افلاتوکسین در انبار ها و در زمان جابجایی پسته جلوگیری کنند.

عدم توجه کافی به مزیت های تولید و بازاریابی پسته ایران:

اگر بخواهیم در جهان حرفی برای گفتن داشته باشیم باید به مزیت های تولید و بازار یابی پسته توجه خاص شود. امروزه تجار و برند های مختلف توجه خاصی بر روی بازار یابی دارند به صورتی که گره هایی را مخصوص بازار یابی استخدام میکنند تا برند آنها شناخته شود و از این راه سودهای زیادی را بدست می آورند. برای بدست آوردن بازار جهانی باید بر روی بازاریابی سرمایه گذاری بسیاری شود تا بتوانیم تمام بازار جهان را در دست بگیریم.

مقرون به صرفه نبودن صادرات پسته تازه به دلیل مشکلات بسته بندی:

پوست تازه پسته زمانی که از درخت چیده میشود بسیار زود شروع به سیاه شدن میکند و بیشترین زمانی که میتوان پسته و پوست تازه را باهم سالم نگه داشت 24 الی 48 ساعت است. اگر بخواهیم پسته تازه را برای زمان زیادی نگهداری کنیم باید پسته را به صورت فریز نگهداری و جابجا کرده که هزینه زیادی را در پی دارد.

نتیجه گیری:

اگر میخواهیم بازار جهانی پسته را در دست بگیریم باید با چالشهای تجارت پسته مواجه شویم و آنها را حل کنیم تا در جهان حرفی برای گفتن داشته باشیم.

 

 

مشاهده محتوا بیشتر
ادامه مطلب محمد رمضانی
بارگذاری بیشتر در اختصاصی پسته رفسنجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

چگونه پسته را صادر کنیم؟

چگونه پسته را صادر کنیم؟   پسته به عنوان دومین کالای صادراتی کشور نقش به سزایی در تول…