خانه اصول کلی باغبانی استفاده از ژرف آب ها برای کشاورزی و پیامدهای آن

استفاده از ژرف آب ها برای کشاورزی و پیامدهای آن

0 ثانیه خوانده شده
۰
0
426

هر ساله در ایران مقادیر مصرفی آب برای چمن کاری ها سر به فلک میکشد،این میزان آب مصرفی به راحتی با نیاز شرب کل مردم دنیا برابری میکند! در شهر های مثل سیستان به فکر استفاده از ژرف آب ها( آب های فسیلی که طی میلیون ها سال تجمع پیدا کرده) هستند. مدیریت استفاده از منابع آبی در ایران ضعیف است و خود مسولین هم به صراحت اعلام میکنند تا ۳۰ سال دیگر در بیشتر نقاط ایران مانند سیستان حال حاضر؛باید به کمک آب های فسیلی زندگی کنیم!

چرخه های اشتباه و ایجاد کارخانه های با تکنولوژی ها ناکارامد وقدیمی موجب شده این آب فسیلی هم مصرف بشود و به جرات میتوان گفت که برای زنده ماندن به زودی باید به دنبال منابع دیگر آبی باشیم، برای کشاورزی که اصلا صحبتش را نکنید و واقعا جای گریستن دارد و همین الان در عمق بحران هستیم و ارزش اب را خیلی خیلی دست کم گرفته ایم؛آب های زیرزمینی برای نسل های آینده هم هستند و با برداشت آنها موجب افزایش بیابان  در ایران میشیم و محیط زیست را بدتر و بدتر خواهیم کرد؛…

برخی ادعا میکنند این آب های ژرف کاملا تجدد پذیر هستند و در صورت عدم برداشت این آب ها به دریای خزر ریخته میشوند! این آقایان اگر بتوانند این ادعا را اثبات کنند خیلی خوب هست، ولی متاسفانه این فقط یک ادعا هست و برای اکثریت مناطق صدق نمیکند! متاسفانه مشکلات برداشت های بی رویه آب زیاد بوده و یکی از آنها ایجاد فروچاله می باشد که می تواند به مانند زلزله در مناطق شهری جان انسان ها را به خطر بیاندازد.

بهترین راه پیشگیری است نه درمان، نیاز مصرفی آب در کشور بایستی با میزان نزولات آسمانی متناسب باشد و با توجه به این که اینگونه نیست بهترین کار عدم کاشت بسیاری از موارد پر مصرف کشاورزی است. و به جای آن محصولاتی که ارزآوری دارند بایستی کاشت شود( پسته ، زعفران…) و با فروش ارز آن موارد ارزان و پر مصرف از نظر آبی را  از کشورهای پر آب وارد نمود. یکی دیگر از راه های افزایش طول عمر منابع اب های زیر زمینی استفاده از مواد نگهداره آب در کشاورزی است.از جمله محصولاتی که در این راستا قابل مصرف می باشد، کود آب نگهدار تولیدی کارخانه آب نگهدار کویر آریا است.

کاربردهای کود آب نگهدار و مزیت های آن به صورت کلی:

 • در چمن کاری و کاهش شدید مصرف آب و افزایش زیبایی و یکنواختی چمن کاری
 • در پسته کاری ها و افزایش محصول و کاهش تنش های مختلف به درختان
 • در یونجه کاری ها و کاهش مصرف آب( دوره های آبیاری تا ۱۵ روز کاهش می باید)
 • در خاک گلدان  و باغچه برای عزیزانی که گیاهانشان را دوست دارند و وقت سفر نگران گل ها و گیاهان خود هستند ( کاهش دوره آبیاری تا ۱۵ روز و زنده ماندن گیاه تا حدود ۳۰ روز بدون آب)
 • در فضاهای سبز خانگی و شهری مورد استفاده در ویلاها و سطح شهر برای افراد و شهرداری ها.( گل و گیاه شاداب تر با مصرف آب کمتر)

 • خرید کود مخصوص چمن

    کود آب نگهدار شرکت آب نگهدار کویر آریا رفسنجان از دو بخش تشکیل شده یک بخش آن کود گا…
 • بهترین کود برای چمن کاری

  معرفی بهترین کود برای چمن کاری به طور متداول از کود گاوی برای چمن کاری ها استفاده میشود که…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده دکتر ایمان جباری ظهیرآبادی
بارگذاری بیشتر در اصول کلی باغبانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

همه چیزهایی که باید در مورد گچ کشاورزی بدانید !

توضیحی کوتاه در مورد گچ کشاورزی کم آبی یکی از مشکلات زمین های کشاورزی است که در ادامه ی اس…