آیا میتوان مصرف سم را در باغات پسته به حداقل رساند؟

 

برای پاسخ به این سوال باید به گذشته ای نه چندان دور برویم. حدود 50 تا 60 سال پیش سم پاشی در باغات کشاورزی بسیار کمتر از امروز بود برای پی بردن به اینکه چرا در گذشته استفاده از سم بسیار کم بوده باید بدانیم در گذشته چه چیزهایی وجود داشته که باعث کاهش استفاده از سم میشده.یکی از مواردی که باعث میشده در گذشته از سم کم استفاده کنند را میتوان، برداشت چند محصولی دانست. زیرا در آن زمان تنها از یک محصول برای کشاورزی به صورت تخصصی استفاده نمیکردند. در آن زمان در هر فصلی از سال به پرورش یک نوع گیاه دست میزدند تا بتوانند در طول سال کشاورزد کنند. چون در آن زمان تنها راه به دست آوردن معیشت خانواده از راه کشاورزی بوده و مانند امروز چند شغلی وجود نداشته. مردم از زمین های کشاورز خود در طول سال استفاده میکردند تا بتوانند مقداری از  محصول خود را خود مصرف کنند و مقدار دیگر آن را یا انبار کنند و یا به معرض فروش بگذارند.

 

حال پرسش اینجاست که این دو چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

برای پاسخ به این پرسش به سراغ طبیعت میرویم. در طبیعت هر گونه از گیاهان باعث جذب یا راندن یک نوع از آفات میشوند. بعضی به دیگر گیاهان کود رسانی هم میکردند. به عنوان مثال اگر در اطراف یک باغ کشاورزی مانند باغات پسته، توت، انگور، انار و یا حتی درخت کاج بکاریم این درختان باعث جذب پسیل ها شده و مانع از ورود پسیل ها به باغات پسته میشوند و باعث میشوند درختان پسته با کاهش استفاده از سم ها مواجه شوند. که این امر باعث افزایش راندمان کار و کاهش هزینه های جانبی چه انسانی چه مکانیکی و چه شیمیایی(سم) میشود.

 

اما بعدها به دلیل زیاده خواهی مان با از بین بردن بعضی از محصولات و درختان و برای افزایش زمینهای کشاورزی پر سود ده، مانند پسته، طبیعت را زیر پا گذاشته و بدون اینکه خودمان بدانیم با افزایش استفاده هر چه بیشتر از سم باعث خود کشی تدریجی خود و خانواده خود میشویم.

 

اما باز هم میتوان از آسیب بیشتر به طبیعت، خود و خانواده مان جلوگیری کنیم. در ایران هنوز هم جاهایی هست که از این روش استفاده میشود. مثلا در اطراف مشهد و در خراسان رضوی برای جلوگیری از ورود حشرات و پسیل ها به داخل مزارع زعفران، در اطراف مزارع، با کاشت زرشک مانع از ورود حشرات و پسیل ها به باغات زعفران خود میشوند. گیاه زرشک با جذب حشرات و پسیل ها باعث جلوگیری از ورود حشرات و پسیل ها به داخل مزارع زعفران شده و باعث بالا رفتن راندمان کاری و کاهش هزینه ها برای کشاورز میشود. علاوه بر آن گیاه زرشک، خود تولید زرشک میکند که باعث درآمدی مضاعف برای کشاورز میشود.

 

اگر باغداران پسته از همین روش استفاده کنند و در کنار  زمین های خود از درختانی مانند انار، توت و … استفاده کنند، هم میتوانند باعث افزایش راندمان کاری و هم کاهش هزینه ها گردند و به جای برداشت یک محصول از دو نوع محصول برداشت کنند و بازدهی کار خود را افزایش دهند.

 

نتیجه گیری:

همیشه میتوان با استفاده درست از طبیعت، از خود طبیعت کمک گرفت و جلوی بسیاری از مشکلات ایستاد و حتی باعث رشد کشاورزی،  رشد باغات و رشد محصولات گردید اما ما انسانها به دلیل اینکه به دنبال سود بیشتر هستیم، طبیعت را زیر پا گذاشته و با از بین بردن بعضی از  باغات، برای تولید هر چه بیشتر یک محصول پر درآمد و بدست آوردن سود بیشتر نه تنها به طبیعت بلکه به خودمان و آیندگان مان هم ضرر و آسیب میرسانیم.

به کانال تلگرام پسته رفسنجان بپیوندید:

مشاهده محتوا بیشتر
ادامه مطلب محمد رمضانی
بارگذاری بیشتر در آفات و بیماری های پسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

برای تجارت پسته با چه چالش هایی مواجه هستیم

چالشهای تجارت     حضور رقبا در بازار های هدف ایران: در کشور هایی که ایران به عنو…