آشنایی با خواص بی نظیر گیاهان دارویی

آشنایی با خواص دارویی گیاه تاج خروس

گیاه تاج خروس عضو خانواده گیاهان گلدار تاج خروسیان است که شامل چغندر، اسفناج و کینوا می شود. وجه مشخصه این خانواده سرعت بالای رشد و طبیعت رقابتی آن ها است.

تکمیل منبع پروتئین: متناسب باکیفیت این گیاه متشکل از 13تا 19 درصد پروتئین است که از پروتئین های موجود در غلات ماند برنج، ذرت و گندم سیاه بیشتر است. این پروتئین همچنین حاوی تمامی هشت آمینواسید ضروری است که این گیاه را به منبع خوبی برای تأمین پروتئین برای گیاه خواران بدل کرده است .

بدون گلوتن: تاجخروس نیز مانند کینوا و گندم سیاه به طور طبیعی بدون گلوتن است. گلوتن نه تنها برای کسانی که از بیماری سلیاک رنج می برند مضر است برای هر کسی بدون هیچ حساسیتی نیز بد است زیرا پروتئینی را به نام زنولین فعال می سازد. همچنین حاوی فیتیک اسید است، ترکیبی شیمیایی که بسیاری از مواد معدنی مهم نظیر منیزیم را از فراهمی زیستی خارج می کند.

فواید گیاه تاج خروس برای قلب و عروق

روغن تاج خروس برای مریضان مبتلابه بیماری شریان های کرونری مفید است. همچنین در درمان تصلب شرایین یا باریک شدن شریان ها نیز مؤثر است.

سرشار از فیبر غذایی: یک فنجان گیاه تاج خروس پخته شده 5 گرم فیبر غذایی دارد یا 21 درصد نیاز روزانه ما را تأمین می کند. بخش اعظم این فیبر غیر قابل حل هستند که سالم و دست نخورده از روده ها عبور کرده و تأثیری ضد یبوستی دارد. همچنین حاوی فیبر حلال نیز می باشد که علاوه بر جذب آب و کاهش هضم از مزایای کاهش کلسترول نیز برخوردار است.

بنابراین منبع مناسبی برای رژیم غذایی کاهش وزن است . انبوهی از مواد معدنی: یک فنجان گیاه تاج خروس پخته شده 29 درصدآهن، 40 درصد منیزیم، 36 درصد فسفر و 105درصد منیزیم بدن را تأمین می کند. همچنین حاوی مقدار بسیاری کلسیم، پتاسیم، روی، مس و سلنیوم است. در عوض فاقد بخش اعظم ویتامین ها به استثنای ویتامین B6 و فولیک اسید است.

آشنایی با خواص دارویی گیاه ترنجبین

ترنجبین ماده ای است شیرین که به صورت شبنم روی گیاه حاج یا خارشتر یا خاربز می نشیند. در یک بررسی که توسط مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان انجام شد، مشاهده شد که این شیرابه های قندی در نتیجه عمل حشره ای به طور طبیعی و با ایجاد شکاف به خارج تراوش می شود.

گیاه خارشتر درختچه یا بوته خاری است که در بیابان ها و دشت های کم ارتفاع ایران مانند خراسان، یزد، تبریز، زرند، اطراف قم و بوشهر به طور خودرو فراوان دیده می شود.

ترنجبین حاوى ترکیبات قندى مختلفى چون گلوکز و فروکتوز، ساکاروز و ترى ساکارید است که به راحتى در آب حل مى شود .
سابقا از ترنجبین در کارخانجات ساده قندگیری به طور سنتی قند می گرفتند، ولی بعدها چون فروش ترنجبین از نظر دارویی بازار بهتری پیدا کرد، آن را فقط به عنوان دارو می فروشند.

شناخت خواص گیاه ترنجبین

خواص گیاه ترنجبین عبارتند از:

 • ترنجبین ملین و مسهل است. دوز مصرفى ترنجبین به عنوان ملین بر حسب سن بیمار بین 10 تا 70 گرم است که با کمى آب مصرف مى شود. گیاه ترنجبین اگر در مقدار کم خورده شود، ملین و اگر به مقدار زیاد مصرف شود، مسهل است.
 • ترنجبین طبق نظر حکمای طب سنتی گرم، ولی در عین حال تر است .
 • برای تسکین عطش و تب ترنجبین مفید است.
 • ترنجبین در تسکین سرفه و درد سینه موثر است .
 •  ترنجبین خاصیت ضدعفونی کنندگی خوبی دارد و میکروب ها را از بین می برد، به همین دلیل برای درمان بیماری های عفونی مفید است .
 • اگر ترنجبین با آب زیره خورده شود، برای دفع صدای شکم که با تب خفیفی توام باشد، نافع است.
 • خوردن ترنجبین با آب پنیر برای اخراج اخلاط سوخته، با ماءالشعیر برای دفع اخلاط گرم، با کره برای باز کردن ادرار (در مواردی که ترشح ادرار بند می آید) مفید است.
 • جوشانده ترنجبین معرق است .
 • گل های ترنجبین برای بواسیر مفید است
 • مالیدن روغن برگ های ترنجبین برای روماتیسم خیلی نافع است .
 • عرق گیاه ترنجبین اگر مدتی کم کم خورده شود، برای دفع سنگ کلیه و مثانه تا حدودی مؤثر است.
 • ترنجبین در تسکین سرفه و درد سینه موثر است

احتیاط در مصرف داروی ترنجبین

در مصرف ترنجبین احتیاط کنید زیرا:

 • بسیاری از خانواده ها برای بهبود زردی کودک خود از مخلوط ترنجبین و آب قند استفاده می کنند که این مواد، نه تنها تاثیری در بهبود زردی کودک ندارند، بلکه باعث اسهال و استفراغ نوزاد نیز می شوند . در یک مطالعه تحقیقاتی که با هدف بررسی اثر ترنجبین خوراکی در کاهش زردی نوزادان انجام گردید، نشان داده شد که علیرغم باورهای بومی مبنی بر تاثیر ترنجبین در کاهش زردی نوزادی، تجویز این ماده اثر قابل توجهی در درمان زردی ندارد.
 • بیماران مبتلا به حصبه، اسهال خونی، بواسیر، خون ادراری و آبله از خوردن ترنجبین خودداری کنند .
 • ترنجبین برای طحال و اشخاص گرم مزاج مضر است

چگونگی تهیه آب ترنجبین

برای تهیه آب ترنجبین، مقداری ترنجبین را در آب جوش حل می کنند. سپس مایع صاف روی آن را بر می دارند و می گذارند قدری بماند تا مواد خارجی آن ته نشین شود. حالا مایع صاف شده روی آن، آماده خوردن است . آب ترنجبین اگر صبح ناشتا خورده شود، موثرتر است. مقدار خوراکی معمول آن 12 تا 35 گرم است.

آشنایی با خواص دارویی گیاه بهارنارنج

بهارنارنج نه تنها در تقویت معده و رفع تب بسیار موثر است و تپش نامنظم قلب، تشویش و اضطراب را از بین میبرد، بلکه بسیاری از دست اندرکاران طب سنتی آن را برای کنترل تشنج ها و حمله قلبی هم توصیه می کنند. اگر مشکل کم خوابی یا بی خوابی دارید، پیش از خواب، مقداری عرق بهارنارنج یا چای آن را بنوشید.

برای درست کردن چای بهار نارنج، کافی است 10 گرم از گل بهارنارنج را در دو لیوان آبجوش به مدت20 دقیقه بجوشانید، سپس آن را صاف کرده، همراه یک قاشق سوپخوری عسل میل کنید. با خوردن این چای، خواب خوش و آرامی خواهید داشت .
با توجه به نتایج به دست آمده از یک مطالعه، از بهار نارنج می توان به عنوان یک پیش داروی موثر جهت کاهش اضطراب بیماران قبل از عمل جراحی استفاده کرد.

این مطالعه با هدف مقایسه تاثیر عرق بهار نارنج و دیازپام بر اضطراب بیماران قبل از عمل جراحی انجام شد . در این مطالعه تعداد 60 بیمار 14 تا 48 ساله مراجعه کننده جهت عمل جراحی، انتخاب و به طور تصادفی در دو گروه 30 نفره تقسیم شدند. 2
ساعت قبل از عمل به گروه یک 100 سیسی عرق بهار نارنج و به گروه 2 محلول یک قرص 5 میلیگرمی دیازپام در 100 سیسی آب به صورت خوراکی داده شد.میزان اضطراب موقعیتی، پس از مصرف دارو در هر دو گروه مصرف کننده بهار نارنج و دیازپام کاهش یافت.

اثرات درمانی گیاه بهار نارنج

مهمترین خاصیت دارویی بهار نارنج تاثیر آن رو ی سیستم عصبی بدن است. بهار نارنج آرامش بخش و ضدهیجانات دستگاه عصبی است و سردردهای عصبی و میگرنی را کاهش می دهد .

بهارنارنج اشتها آور و ضد سرفه است. برای نرم کردن پوست های خشک و جلوگیری از شکنندگی مویرگ ها استفاده می شود. درمان دردهای متواتر شکمی، نفخ، اسپاسم، سوءهاضمه، فشارهای عصبی و ناراحتی های مربوط به هیجان و عاطفه نیز از موارد مصرف اسانس بهارنارنج هستند.

دم کرده گل بهارنارنج برای برطرف کردن قولنج های عصبی مفید است. از مخلوط آب کرفس و عرق بهار نارنج برای دفع سنگ های کلیه و مثانه و خرد کردن آن ها نیز استفاده می شود.

آشنایی با خواص دارویی گیاه چوبک

درختچه ای کوچک است پوست آن به رنگ کبود صاف یا کمی کرکدار برگ هایش کشیده نوک تیز و گل هایش در مجموعه ای در روی یک پایک بلند قرار دارد نام های دیگر آن: چوبک اشنان، چوبه، اسپرون، آذربو، چوغان، فلار، گلیم شوی، غاسول، عرطنیثا، عرطنیثه، صابونیه، سطرونیون، فولالعرب و صابونی می باشد.

 شناخت خواص گیاه چوبک

خواص گیاه چوبک عبارتند از:

طبع گیاه چوبک گرم و خشک است .عطسه آور است .مدر می باشد .چوبک قاعده آور است . گیاه چوبک برای خرد کردن سنگ مثانه مفید است چوبک به خاطر داشتن ماده ساپونین سعی کنید کم مصرف کنید زیرا سمی است. مقدار مصرف 2 گرم در 200 سیسی آب می باشد .

برای درمان درد مفاصل ریشه چوبک را سوزانده، خاکسترش را با سرکه مخلوط کرده و در محل درد بمالید . پاشیدن گرد چوبک بر روی زخم ها نافع می باشد . برای درمان درد سیاتیک چوبک را با سرکه مخلوط کرده و به صورت ضماد در محل درد بگذارید.
برای درمان نقرس و اسید اوریک از جوشانده چوبک استفاده کنید.

برای درمان سوزاک یک گرم چوبک در 100 سیسی آب جوشانده و میل شود برای تقویت نیروی جنسی ریشه چوبک را در دست بگیرید. چوبک برای آرام کردن سرفه مفید است برای درمان طاسی چوبک را در آبجوش حل کرده و سر را شستشو دهید.

کسانی که می خواهند لاغر شوند از دمکرده چوبک استفاده کنند یک گرم در 100 سیسی آبجوش 20 دقیقه دم و نیم ساعت قبل از غذا میل شود . برای تسکین خارش های بدن 5 گرم چوبک را در 200 سیسی آب جوشانده محلول آن را روی پوست بدن بمالید . خانم های حامله از چوبک استفاده نکنند حتی استنشاق هم نکنند .

سایر خواص درمانی گیاه چوبک

برای درمان آنژین ۳ گرم چوبک در200 سیسی آبجوش به مدت 20 دقیقه دمکرده و صاف نموده و ۳ بار غرغره کنید باعث از بین رفتن گلودرد و ورم لوزه ها می گردد برای آرام کردن سرفه از یک گرم چوبک را در 100 سیسی آبجوش 20 دقیقه دم و نیم ساعت قبل از غذا میل شود .

برای شستشوی زرد زخم می توان از دمکرده چوبک استفاده کرد2 گرم در 100 سیسی آب نیم ساعت دمکرده و زخم را بشویید مالیدن چوبک در محل نیش زنبور و حشرات باعث تسکین درد می گردد و همچنین پادزهر هم می باشد . جهت درمان یرقان 5 گرم چوبک را در یک لیتر آب دمکرده روزی سه فنجان به مدت یک هفته بنوشند.

برای درمان بحران های کبدی یک گرم چوبک یا 2 گرم چوبک در 100 سیسی آبجوش 10 دقیقه دمکرده صاف نموده با عسل شیرین کنیدقبل از غذا میل شود.

آشنایی با خواص دارویی گیاه گل گاوزبان

گل گاوزبان دمنوشی برای سرماخوردگی

گل گاوزبان یک گیاه علفی به طول 70-40 سانتی متر است. این گیاه در مزارع و گاهی زمین های بایر می روید. منشأ اولیه آن دمشق بوده است. از تجزیه شیمیایی این گیاه مهم ترین ماده ای که به دست می آید نیترات دو پتاس می باشد و بیشتر خواص آن مربوط به این ماده است. گل گاوزبان دارای طبیعت گرم و اثر نشاط آور، مقوی تمام بدن و آرامش بخش است.

در معالجه تب های دانه ای مانند سرخک، آبله مرغان مصرف دم کرده آن با لیموعمانی اثر شفابخشی دارد. این دم کرده در درمان دردهای ناشی از سنگ کلیه و دفع سنگ مثانه نیز بسیار مفید است. اگر دچار آلرژی های فصلی می باشید توصیه به مصرف دم کرده گل گاوزبان است.

دم کرده گل گاوزبان برای درمان جوش های دهان، آفت دهانی بسیار نافذ است. شربت تهیه شده از دم کرده گل، گل گاوزبان به عنوان ترکیبی خلط آور برای درمان سرفه قابل استفاده است.

خواص یا خاصیت گل گاوزبان

شربت تهیه شده از دم کرده گل، گل گاوزبان برای درمان سرفه مفید است در مراحل اولیه ناراحتی های ریوی و یا سرماخوردگی های همراه با تب، بهره گیری از دم کرده برگ های گل گاوزبان توصیه می شود.نوشیدن روزی سه بار و هربار 10 میلی لیتر آب برگ تازه یا افشره گل گاوزبان برای رهایی از افسردگی، اندوه و یا اضطراب تاثیرگذار است .

افشره برگ، گل گاوزبان را می توان با مقدار مساوی آب رقیق نمود و برای خشکی و یا خارش پوست و همینطور جوش های عصبی روی پوست مالید .عُصاره برگ، گل گاوزبان به عنوان به عنوان ترکیبی نرم کننده برای پوست خشک و برطرف نمودن خارش های پوستی به کار می رود. کارشناسان مصرف دم کرده برگ گل گاوزبان همراه با رازیانه را برای افزایش شیر مادران شیرده توصیه مینمایند.

آشنایی با خواص دارویی گیاه زنجبیل

گیاه زنجبیل از سال ها قبل و در طب سنتی دارای کاربردهای درمانی متعدد است . مطالعات انجام شده توسط محققان دانمارکی نشان داد که گیاه زنجبیل در کنترل و بهبود سردردهای میگرنی نقش بسزایی ایفا می کند. این محققان پی بردند که اثر زنجبیل در پیشگیری و کنترل میگرن معادل داروهای مسکن شیمیایی می باشد.

گیاه زنجبیل از سال ها قبل و در طب سنتی دارای کاربردهای درمانی متعدد از جمله رفع تهوع بوده است. مطالعه اخیر نشان داد که زنجبیل به کنترل واکنش های التهابی و درد کمک کرده و سردردهای میگرنی را بهبود می بخشد . متخصصان توصیه می کنند با شروع علایم میگرن، در حدود یک سومقاشق مرباخوری پودر زنجبیل(معادل 500 تا600 میلی گرم) را در آب
گرم ریخته و بنوشید. همچنین می توان از زنجبیل تازه در رژیم غذایی روزانه استفاده نمود. مصرف این گیاه تعداد دفعات و شدت حملات میگرن را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می دهد.

آشنایی با خواص دارویی گیاه رازیانه

رازیانه گیاهی با رایحه ای شیرین است که برای بهبود سلامتی فواید بسیاری دارد . رازیانه از گیاهانی است که قسمت های مختلف آن دارای خواص متفاوت است و در درمان هایی که بر پایه گیاهان دارویی یا طب سنتی است، جایگاه خاصی دارد.

این گیاه که دارای طبیعت گرم و خشک است خواص دارویی متفاوتی دارد و در بیماری های مختلف البته با نظر پزشک قابل
استفاده است رازیانه حاوی استروژن گیاهی(فیتو استروژن)است که همان هورمون زنانه محسوب می شود، بنابراین مصرف آن در اختلالات قاعدگی نظیر تاخیر در قاعدگی، قطع قاعدگی یا برخی اختلالات تخمدان مفید است و باعث برقراری قاعدگی می شود.

مصرف رازیانه در از بین بردن علائم پس از یائسگی مانند گرگرفتگی، خشکی و ضعف مفید است. رازیانه به همراه گل ساعتی در درمان یائسگی زودرس نیز اثربخش است. به دلیل اثر ضد اسپاسم آن در کاهش دردهای قاعدگی و دردهای گوارشی نیز می تواند استفاده شود.برخی مطالعات تاثیر آن رادر افزایش ترشح شیر مادر نیز نشان داده است .

رازیانه یکی از گیاهان دارویی مفید در درمان سندرم روده تحریک پذیر (IBS) است. کسانی که از نفخ رنج می برند، می توانند اثر مفید رازیانه در کاهش این مشکل را تجربه کنند. ریشه رازیانه دارای مواد موثری است که باعث جلوگیری از انسداد عروق می شود، به این منظور باید جوشانده ریشه رازیانه را مصرف کرد.

خواص گیاه رازیانه برای پوست

رازیانه برای پوست نیز خواصی مفید دارد. می توانید مخلوطی از پودر رازیانه، گلاب و روغن بادام را به صورت ماسک روی پوست صورت خود قرار دهید که باعث شفافیت و شادابی پوست می شود. این گیاه می تواند اثرات آرام بخشی نیز داشته باشد. همچنین به دلیل اثرات ضد التهابی آن، غرغره دمکرده رازیانه برای درمان آفت ها و التهاب لثه مفید است.

مصرف ترکیبات رازیانه و کاکل ذرت در دفع سنگ های کلیوی نیز مفید است. دمکرده رازیانه در درمان سرفه های خلطدار به ویژه در اطفال می تواند کمک کننده باشد.مخلوط رازیانه، سکنجبین، عسل و عناب در درمان یبوست نیز می تواند مفید باشد. البته مصرف طولانی مدت رازیانه حتما باید زیر نظر پزشک باشد.

مصرف زیاد آن ممکن است باعث حساسیت شود. مصرف آن در دوران بارداری نیز ممنوع است. مصرف زیاد رازیانه برای آقایان توصیه نمی شود، زیرا ممکن است کاهش میل جنسی را به دنبال داشته باشد.

برخی فواید گیاه رازیانه

رازیانه مفید برای افزایش شیر در مادران شیرده: در مطالع های که سال 2008 انجام گرفت، مشخص شد رازیانه حاوی نوع خفیف استروژن است. این هورمون تولید شیر را افزایش می دهد که همین خاصیت رازیانه در زنان شیرده نیز مشاهده شده است. رازیانه تقویت کننده سیستم تنفسی: شست و شوی دهان با دانه های رازیانه می تواند مخاط های ریه ها را رها سازد و گلو درد و سرفه را تسکین دهد .

رازیانه و تسکین انقباضات مربوط به قاعدگی: نتایج بررسی در مورد خواص رازیانه نشان می دهد ترکیب عصاره رازیانه و ویتامین E به طور قابل توجهی دردهای انقباضی را در دوران قاعدگی کاهش می دهد. ترکیب رازیانه حتی از مسکن های غیرنسخه ای نیز موثرتر است.

یا قولنج در  کولیک : رازیانه برای درمان گریه های بی وقفه نوزادان، مشکلی است که باعث می شود گریه های بی وقفه او برای چند ساعت به طول انجامد. دلیل قطعی برای این وضعیت در نوزاد وجود ندارد اما می تواند موجب استرس در والدین شود. نتیجه مطالعه انجام شده در روسیه حاکی از آن است که روغن دانه رازیانه می تواند شدت قولنج را در نوزاد کاهش دهد.

خواص درمانی گیاه رازیانه

روغن دانه رازیانه می تواند شدت قولنج را در نوزاد کاهش دهد رازیانه مفید برای مقابله با بیماریها: مطالعات و آزمایشات پزشکی اخیر نشان می دهد که رازیانه در کمک به مقابله با بیماری ها و کاهش سرعت رشد باکتری ها به خصوص در مورد بیماری وبا موثر است.

رازیانه خاصیت طعم دهندگی: به طور معمول اسانس ها طعم خوشایندی دارند و به راحتی از طریق پوست جذب می شوند و بنابراین روغن رازیانه ترکیب معطر مناسبی برای صابون ها و عطرهاست. همچنین رازیانه به دلیل طعم مناسب در خوش طعم کردن داروها استفاده می شود.

رازیانه برای درمان جراحت و گزیدگی: در کشورهای آسیایی رازیانه از مدت ها قبل برای درمان جراحت و گزیدگی های سمی کاربرد داشته است زیرا روغن رازیانه خاصیت ضدقارچی و آنتی باکتریال دارد و در درمان های موضعی و حتی شاید درمان جراحت های داخلی می تواند موثر باشد.

منبع: کتاب گیاه درمانی و طب سنتی

برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بر روی تصاویر زیر کلیک کنید:

 

 

 

 برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
برگشت به بالا