آشنایی با بهترین گیاهان دارویی و خواص آن ها

آشنایی با گیاهان دارویی برای تقویت مو

ریزش روزی 50 تا 100 تار مو در یک فرد سالم امری طبیعی است اما برخی بیش از این مقدار مو از دست می دهند و علت آن می تواند رعایت نکردن برنامه غذایی درست، مشکل تیروئید، بیماری یا حتی داروهای متعددی باشد که مصرف می کنند. در این موارد خوب است به متخصص مو یا تغذیه مراجعه کنید.

علاوه بر آن می توانید از چند گیاه نیز استفاده کنید نام برخی از این ذکر شده که برای بهبود گردش خون و ضدعفونی هلث نیوز گیاهان در کردن موثر است.

ژینکو:مالیدن تنتوره این گیاه باعث بهبود گردش خون و تحریک رشد دوباره مو می شود.مریم گلی: دمنوش مخلوط شده این گیاه با سرکه سیب علاوه بر تحریک جریان خون، کف سر را نیز ضدعفونی می کند.این مخلوط را پس از شستن مو استفاده کنید .

دم اسبی: این گیاه سرشار از ماده ای به نام سیلیکاست که در تقویت مو موثر است و مانع ریزش و شکستن مو می شود. دمنوش آن را با شامپو ملایم مخلوط و استفاده کنید تا موهایی سالم داشته باشید . رزماری:ماساژ دادن کف سر با مخلوط دمنوش آن و شامپو با شوره سر مقابله می کند و باعث بهبود گردش خون می شود.

آشنایی با عصاره های گیاهی تقویت مو

موهای خشک، چرب، تیره، شوره مو و ریزش موها، مشکلاتی هستند که با استفاده از عصاره های گیاهی می توان آن ها را برطرف نمود…عصاره های گیاهی که برای سلامت موها پیشنهاد می شوند، بسیار متعدد هستند. انتخاب آن ها با خود شماست.

برای موهای خشک:

 1. عصاره چوب صندل
 2. عصاره مریم گلی
 3. عصاره اسطخودوس
 4. عصاره شمعدانی
 5.  عصاره اکلیل کوهی

برای موهای چرب:

 1. عصاره اکلیل کوهی
 2. عصاره سرو کوهی
 3. عصاره مریم گلی
 4. عصاره درخت چای
 5. عصاره گریپ فروت
 6. عصاره درخت سرو
 7. عصاره سدر
 8. عصاره لمون گراس (علف لیمو )
 9. عصاره شاهی
 10. عصاره اسطوخودوس

برای رفع شوره :

 1. عصاره درخت چای
 2. عصاره چوب صندل
 3. عصاره برگاموت
 4. عصاره اسطوخودوس
 5. عصاره اکلیل کوهی
 6. عصاره سدر
 7. عصاره مریم گلی
 8.  عصاره نعناع هندی

برای موهای تیره، شکننده و آسیب دیده:

 1. عصاره مریم گلی
 2. عصاره بابونه
 3. عصاره لمون گراس
 4. عصاره اسطوخودوس
 5. عصاره چوب صندل
 6. عصاره شمعدانی
 7. عصاره لیمو
 8. عصاره اکلیل کوهی

چگونه باید از عصاره های گیاهی برای زیبایی موها استفاده کرد؟

شامپو زدن و شستشو مو:

به طور منظم یک شامپو ( ملایم و طبیعی) را که چند قطره از عصاره انتخاب شده از لیست را به آن اضافه کرده اید ( 20 تا 10 قطره عصاره گیاهی را در 10 سی سی شامپو بریزید)، مورد استفاده قرار دهید.

ماساژ موها:

قبل از شامپو زدن موها، به آرامی پوست سرتان را با این ترکیب ماساژ دهید: عصاره ای را که انتخاب کرده اید با یک روغن پایه (روغن هسته انگور، روغن بادام شیرین، روغن زیتون و…) رقیق کنید، به نسبت یک قطره عصاره گیاهی برای یک قاشق سوپ خوری روغن پایه.

مانند مرحله ماساژ، عصاره گیاهی را با یک روغن پایه رقیق کنید(1 قطره عصاره گیاهی در یک قاشق سوپ خوری روغن پایه) بهتر است مخلوط را شب قبل رقیق کنید، سپس برای استفاده از آن، ترکیب را درون گودی کف دست تان بریزید و به مدت طولانی روی پوست سر و موهای تان بمالید. بگذارید تمام مدت شب، این ترکیب روی سرتان بماند، سپس صبح روز بعد، موهای تان را بشویید و شامپو بزنید.

ضمنا می توانید عصاره گیاهی را به تنهایی و بدون رقیق کردن روی سرتان بمالید، برای این کار چند قطره عصاره رقیق نشده را روی نوک انگشتان تان بریزید و به سر و موهای تان بمالید، البته نباید در این کار زیاده روی کنید.

آشنایی با گیاهان مناسب بخور

بخور گیاهان تمیز کننده عمیق پوست است و دانه های سرسیاه را نیز از بین می برد و به واسط تعریق بیشتر سموم زیادتری دفع شده و گردش خون زیر پوستی سریعتر می شود و رطوبت پوست بالا می رود و باعث طراوت و زیبایی پوست می گردد.

موهای سر را توسط روسری بطور کامل پوشانیده سپس پوست صورت را شسته و آماده کنید. در ظرف فلزی تمیزی 2 قاشق غذاخوری گیاهان خشک مورد نظر و یا سه مشت گیاه تازه را ریخته و آب جوش را بر روی آن بریزید و بهم بزنید و روی حرارت ملایم قرار دهید.

سپس حوله بزرگی را روی سر انداخته و در حالی که چشمان خود را بسته اید سر را روی بخار متساعد شده از ظرف بگیرید.  این حالت را حدود 20-10 دقیقه ادامه دهید تا بخار بر روی پوست صورت شما اثر بگذارد.

 نکاتی در هنگام بخور دادن 

در هنگام بخور دادن کسانی که پوست ظریف و حساسی دارند بایستی صورت خود را حدود 45 سانتی متر بخار نگاه دارند و همچنین مدت زمان را نیز به مدت 10 دقیقه کاهش دهند. پس از اتمام بخور، محلول باقی مانده در ظرف را صاف کرده و صورت را با مایع صاف شده آن را بشویید و در هنگام شستش صورت را با دست ماساژ دهید.

پس از اتمام کار صورت را با آب کاملا سرد شستشو داده تا منافذ آن جمع شود پس از شستشو و خشک کردن پوست با ملایمت نصف قاشق چای خوری روغن حاوی ویتامین E و یا هر کرم تقویتی و ویتامینه را روی پوست ماساژ دهید. سپس اگر بر روی پوست هر گونه دانه سر سیاه و یا سفیدی وجود دارد با فشار آرام دست آن را خارج کنید. پس از شستشو می توان از محلول های تونیک جمع کننده( خیار رنده شده یا آب کدوی رقیق شده و یا گلاب ) نیز استفاده کرد.

فواید بخور دادن پوست

بخور دادن سبب می شود که سطح پوست تمیز شود، گردش خون سریعتر انجام گیرد پوست تحریک شود و غدد مترشحه پوست فعال تر گردند و سموم را دفع کنند. استفاده از روش بخور گیاهی برای همه انواع پوست ها مفید است. برای تهیه بخور گیاهی بهتر است حداقل از سه نوع گیاه استفاده کرده و مخلوط آن را در آب جوش بریزید.

گیاهان مفید در تهیه بخور گیاهی

گیاهان مفید در تهیه بخور گیاهی مناسب برای پوست های چرب

گیاهان مورد استفاده در تهیه بخور گیاهی مناسب برای پوست های چرب شامل بومادران، همیشه بهار، گزنه، مریم گلی، کامفری، رازیانه، اسطوخودوس، برگ شمعدانی، بابونه می باشند.

گیاهان مفید در تهیه بخور گیاهی مناسب برای پوست های خشک

گیاهان مفید در تهیه بخور گیاهی مناسب برای پوست های خشک شامل جعفری، ختمی، خرفه، گاو زبان، ترشک، بنفشه فرنگی و بنفشه می باشند. در تهیه بخور از یک نوع گیاه و یا ترکیب از چند گیاه می توان استفاده کرد.

گیاهان مفید در تهیه بخور گیاهی مناسب برای پوست های مختلط

گیاهان مفیدی که می توان در تهیه بخور گیاهی برای پوست های مختلط استفاده کرد شامل برگ بو، گل بابونه، گلبرگ گل سرخ، آویشن، اکلیل کوهی می باشند.گیاهان مفید در تهیه بخور گیاهی مناسب برای پوست های نرمال گیاهان مفید در تهیه بخور گیاهی مناسب برای پوست های نرمال شامل گل گاو زبان، نعناع نیزه ای، شکوفه لیمو می باشند.

گیاهان مفید در تهیه بخور گیاهی مناسب برای پوست های نرمال

گیاهان مفید در تهیه بخور گیاهی مناسب برای پوست های نرمال شامل گل گاو زبان، نعناع نیزه ای، شکوفه لیمو می باشند.

کمپرس کردن پوست به جای بخور دادن

کمپرس کردن وسیله مناسبی برای جدا کردن اتصالات سست لایه شاخی و مرده پوست می باشد. این روش برای پوست های خشک و حساس بهتر از بخور دادن است. ابتدا آب را بجوشانید سپس پودر بخور انتخابی را به آب در حال جوش اضافه کنید و بعد از چند جوش حرارت را قطع کنید و درب ظرف را بسته بگذارید.

5 دقیقه به همان حال بماند سپس محتوی ظرف را از صافی رد کرده و در ظرف دیگر بریزید و سپس یک حوله نرم و تمیز یا یک پارچه نخی کاملا تمیز که در آن 2 سوراخ برای چشم ها باز کرده اید را به محلول آغشته کنید و کمی آن را فشار دهید به آرامی دراز بکشید و پارچه آغشته به محلول را روی صورت قرار دهید.

دقت نمایید این کمپرس بهتر است به صورت گرم انجام شود.5-10 دقیقه کمپرس گرم بسیار مفید است. این عمل در درمان جوش های صورت(خصوصا با بخور آویشن) و نواحی ملتهب پوست مفید است. به منظور برطرف نمودن چربی و تیره گی و کدری پوست های چرب، کمپرس گرم مفید می باشد. برای شفافیت و طراوت پوست می توانید بلافاصله بعد از کمپرس گرم، از کمپرس سرد استفاده کنید .

خواص گیاهان دارویی به صورت بخور

استفاده از برخی گیاهان دارویی به صورت بخور، اثرگذاری بیشتری دارد که به برخی از این گیاهان و خواص آن اشاره می کنیم:

 1. اکالیپتوس: مفید برای باز کردن مجرای تنفسی
 2. یاس: برای ایجاد اعتماد به نفس و شادابی
 3. استوقودوس: برطرف کننده استرس، سردرد و میگرن
 4. لیمو: تحریک کننده و نشاط بخش
 5. نعناع: برطرف کننده احساس خستگی مفرط
 6. بابونه: ایجاد کننده خواب آرام
 7. رزماری: تقویت کننده حافظه و دارای خاصیت ضدافسردگی
 8. چوب صندل: ضدافسردگی و استرس

چگونگی پوست چرب و درمان آن با گیاهان دارویی

پوست چرب یا گریسی برخلاف پوست های خشک نسبتا دارای منافذ و ضخیم تر هستند. غده های چربی این نوع پوست بسیار حساس و بیش از حد چربی ترشح می کند , به خاطر همین موضوع در موقع لمس صورت دست شما اندکی چرب می شود. معمولا در پوست های چرب یک لایه چربی روی پوست دیده می شود و باعث براق شدن آن می گردد.

منافذ باز با برجستگی های کوچک روی پوست باعث ایجاد دانه سرسیاه می شود و لایه شاخص کراتینه این پوست ضخیم تر و باعث ضخیم تر شدن پوست می شود .

این پوست نسبت به پوست های دیگر دیرتر دچار چین و چروک می شود، چون مقاومت بیشتری دارد. برای پوست چرب باید ازکرم ها و لوسیون های فاقد چربی استفاده کرد و چون پوست چرب زودتر آلوده و کثیف می شود باید هر چند روز یک بار کاملا پاک شود.

یکی از راه های پاک کردن پوست، بخور دادن آن است که به وسیله آن منافذ پوست باز شده و آماده تغذیه از ماسک های مورد نظر می گردد. بعد از عمل بخور می توان دانه های سرسیاه و جوش های صورت را فشار داد .

این کار باید در نهایت دقت و با دستمال کاغذی انجام گیرد و نباید برای این کار از ناخن ها استفاده کرد.جوش های صورت را تا حد امکان با دست لمس نکنید و در مورد انواع عفونی آن اجازه دهید تا جوش ها خشک شوند و سپس آن ها را فشار دهید.

بخور گیاهی برای پوست های چرب

بخور گیاهی سبب می شود که منافذ پوست عمیقا تمیز شود. برای بخور دادن پوست چرب از سبوس غلات، بلغور جو دوسر و بلغور ذرت می توانید استفاده کنید گیاهان مورد استفاده در تهیه بخور گیاهی مناسب برای پوست های چرب شامل بومادران، همیشه بهار، گزنه، مریم گلی، کامفری، رازیانه، اسطوخودوس، برگ شمعدانی، بابونه می باشند.

فواید بخور گل ختمی و بابونه 

این بخور علاوه بر این که باعث تمیزی و مرطوب شدن پوست می گردد باعث ضد عفونی و روشن شدن و شادابی پوست نیز می شود. بهترین کاری که می توان بعد از این بخور، علاوه بر استفاد از انواع ماسک ها انجام داد، استفاده از روغن زیتون و در صورت داشتن جوش در روی صورت، از آب لیموترش می باشد که باید با کمک پنبه، مخلوط روغن زیتون و آبلیمو ترش را روی پوست مالیده و پس از30 دقیقه صورت را با آب ولرم شست. اگر پوست چرب دارید این نوع بخور مناسب شماست.

طریقه استفاده از بخور گل ختمی و گل بابونه

مقداری گل ختمیو گل بابونه را در ظرف آب جوش می ریزیم و سپس در ظرف را به مدت 10 دقیقه قرار داده تا دم بکشد و سپس در ظرف را برداشته و یک پارچه کلفت روی سر خود و ظرف انداخته و همین طور که صورتمان بالای ظرف و در معرض بخارها قرار دارد و با کمک دو انگشت دستمان پوست صورت را ماساژ داده، این عمل را چندین بار تکرار می کنیم.

 1. نکته یک: برای بخور دادن پوست می توانید از گیاهان زیر نیز به صورت بالا استفاده نمایید. این گیاهان عبارتند از : بابونه، آویشن، اسطوخدوس، گزنه سفید، رازیانه، زیرفون، بومادران، اکلیل کوهی، نعناع صحرایی، صمغ عربی، کافور .
 2. نکته دو: پس از بخور دادن میتوانید با کمک نوک انگشتان و یک دستمال ، جوش های سرسفید و سرسیاه خود را با فشار خالی نمایید ولی نکته مهم در این مورد آن است که پس از عمل بخور چون منافذ پوست باز می شوند و سر جوش ها نیز باز خواهد شد، بهتر است که برای تنگ کردن این منافذ پوست پس از اتمام کار، از خیار رنده شده یا لیموترش تازه و یا اگر پوست چربی دارید از آب سرد یا یخ کمک بگیرید و آن ها را به صورت ماسک بر روی پوست قرار دهید.

آشنایی با خواص دارویی روغن کرچک

کرچک یکی دیگر از گیاهان دارویی با سابقه ای بیش از 4000 سال است که این خود گواه ویژگی های خاص این گیاه است، این گیاه با سابقه کهن حاوی دانه های روغنی است که هنگام تهیه روغن 60 تا 70 درصد آن را تشکیل می دهند، روغن تهیه شده از دانه ها اشباع نشده بوده و دارای خواص درمانی و زیبایی بی نظیری هستند که در ادامه به شرح آن ها خواهیم پرداخت. امید است مطلب حاضر مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد و ما را هم از دعای خیر خود بی نصیب نگذارید.

خواص درمانی روغن کرچک عبارتند از:

 • تقویت مژه و ابرو
 • یکی از بهترین ها برای از بین بردن موخوره
 • تقویت و رشد مو
 • چین و چروک پوست
 • ملین و ضد یبوست
 • ضدعفونی کننده
 • از بین برنده خشکی،ترک دست و پا
 • مسکن درد مفاصل

روش مصرف روغن کرچک در تقویت مژه و ابرو

امروزه از روغن کرچک در ساخت انواع ریمل و سرمه استفاده می شود که در سایت حکیم تهرانی آموزش ساخت انواع
سرمه را قرار داده ایم که در صورت تمایل سرمه دلخواه خود را تهیه و چند قطره روغن را برای افزایش تاثیر گذاری به سرمه مورد نظر اضافه و استفاده نمایید و یا اگر تمایل به استفاده از روغن به صورت مجزا دارید یا استفاده از گوش پاک کن و یا سر انگشت ابرو ها را و با استفاده از فرچه ریمل مژه ها را به صورتی که وارد چشم نشود به روغن آغشته کنید.

روش مصرف روغن کرچک برای از بین بردن موخوره

داشتن موهای خشکی از شرایط مساعد برای حجوم موخوره بوده که روغن کرچک با دارا بودن حالت ضد میکروبی و ضد عفونی کننده قوی بی شک یکی از بهترین ها در درمان موهایی است که دچار موخوره شده و در حال از بین رفتن هستند، برای این منظور به دو روش می توان از این روغن بهره برد: یک موها را به صورت دسته های 30 تا 50 عددی در دست گرفته یک سر شیشه روغن آماده کرده و سر موها را با فرو بردن در روغن کرچک به روغن آعشته کنیدو دو یک شب درمیان تمام موها را به روغن آغشته کرده و صبح روز بعد با شامپو و یا صابونی که دارای PH اسیدی نباشد شستشو کنید.

 روش مصرف روغن کرچک برای تقویت و رشد مو 

این روغن بی شک برای افرادی که دارای موهای خشک و یا معمولی که نسبتا دارای چربی کمتری نسبت به افراد دارای
موهای چرب هستند قابل استفاده بوده و دارای خواص درمانی بی نظیری در این رابطه است، برای این منظور کافی است 3 ساعت قبل از استحمام و شستشوی سر را با روغن چرب کرده و سپس شستشو کنید.

 روش مصرف روغن کرچک برای چین و چروک پوست

این روغن در گذشته در نبود انواع کرم های ضد چین و چروک شیمیایی نقش مهمی در درمان چین و چروک پوست های
خشک را بر عهده داشته که همچنان در صنایع آرایشی نقش مهمی را بر عهده دارد.

روش های مصرف روغن کرچک برای ملین و ضد یبوست 

این روغن دارای خاصیت دیگری نیز است که در طب قدیم و طب جدید از خاصیت سم زدایی و ضد یبوست قوی این
روغن مورد توجه قرار دارد، در انجام رادیوگرافی و تهیه تصویر از مفاصل برای خالی کردن معده و روده از بیمار درخواست می شود تا قبل از انجام عکسبرداری از روغن کرجک استفاده کنید که این امر باعث خالی شدن معده و روده از محتویات می شود همچنین با بوی نا مطبوعی که دارد باعث استفراغ و خروج سریع سم و یا مواد زائد مصرف شده توسط فرد نیز می شود.

 روش های مصرف روغن کرچک  برای از بین برنده خشکی و ترک دست و پا 

این روغن با دارا بودن وزن مولکولی کم به سرعت جذب پوست شده و باعث حفظ رطوبت پوست می شود و با مواد غذایی که به همراه دارد پوست را تغذیه می کند، هنگام شب ابتدا دست و پاها را با استفاده از صابون گلیسرینه شستشو کنید تا پوست هم تمیز و هم مرطوب شود سپس با استفاده از روغن دست ها و پا ها را چرب کرده و بپوشانید.

 روش های مصرف روغن کرچک برای ساکت کردن درد مفاصل

به منظور تسکین درد مفاصل می توان این روغن را به تنهایی و هم به صورت ترکیب با روغن نارگیل و سیاه دانه استفاده
کرد که تاثیر فوق العاده ای در تسکین و همچنین درمان درد خواهد داشت، برای این منظور ابتدا محل مورد نظر را با استفاده از آب گرم و صابون شستشو و پس از خشک کردن محل با روغن یا ترکیب روغنی مورد نظر چرب کرده و گرم نگهدارید.

آشنایی با گیاهان التیام بخش

گیاهان عامل سلامتی اند :

تاریخچه استفاده از گیاهان به عنوان داروی درمانی از همان ابتدای تلاش بشر برای درمان انواع بیماری ها شروع می شود. جالب است بدانید که بسیاری از گیاهانی که به عنوان چاشنی به غذای اصلی خود اضافه می کنید و یا بخشی از ترکیبات اصلی وعده های غذایی است نقش شگفت انگیزی در ترمیم، التیام و درمان دارد.

مهم ترین و شاخص ترین گیاهانی که عامل سلامتی هستند

1. شناخت گیاه دارویی رزماری(اکلیل کوهی)

این گیاه به عنوان دارویی تقویت کننده مغز در پزشکی سنتی چین کاربرد دارد. این گیاه حاوی روغن عصاره ای است که فعالیت مغز را تحریک کرده و هوشیاری را افزایش می دهد. همچنین برای تقویت سیستم گوارش و ایمنی بدن مفید است. برای برخورداری از خواص معجزه آسای این گیاه می توان آن را مثل چای دم نمود و مصرف کرد و یا مثل چاشنی به غذا و سوپ اضافه کرد و یا از عصاره آن برای عطر انگیز کردن خانه استفاده کرد.

2.شناخت گیاه دارویی نعناع

نعناع و خانواده گیاهی آن مثل سوسنبر و پودنه یکی از گیاهانی هستند که در علم پزشکی دارای چندین کاربرد هستند. مثلا
نعناع فلفلی و یا سوسنبر باعث افزایش مواد مترشحه مفید دستگاه گوارش می شود. اغلب ناراحتی های گوارشی را تسکین می دهد. همچنین حاوی آنتی اکسیدان هایی است که کبد را پاکسازی نموده، سموم را ازبدن دفع نموده و بینایی را تقویت می کند. می توان این گیاه را دم نموده و نیم ساعت بعد از صرف غذا نوشید تا از بروز ناراحتی های گوارشی در امان بود.

3.شناخت گیاه دارویی آویشن

در زمان سرما خوردگی و ابتلا به آنفولانزا می توان مقداری از این گیاه را دم نموده و بنوشید. زیرا دارای خاصیت ضد باکتریایی، ضد ویروسی و ضد عفونی کنندگی است. این گیاه همچنین در تنظیم سیستم گوارش و پیشگیری از نفخ موثر است.

4. شناخت گیاه  دارویی مریم گلی

مریم گلی باعث افزایش اکسیژن در بخش کورتکس مغز و بهبود نیروی تمرکز می شود. این گیاه در تقویت عملکرد مغز بسیار موثر است. روش مصرف آن می تواند به عنوان چاشنی باشد.

5.شناخت گیاه دارویی پیاز کوهی

یکی از خانواده های سیر و پیاز ، سوسن یا پیاز کوهی است که حاوی مقدار قابل توجهی از ویتامین c و مواد معدنی ضروری
مثل پتاسیم،کلسیم، آهن و فولیک اسید می باشد. در پزشکی چین برای پاک سازی بینی گرفته ، پیشگیری از بوی بد دهان، تسکین درد معده ، تقویت کمر و افزایش گردش خون و درمان سردی دست و پا استقاده می شده است. این گیاه نیز می تواند به عنوان چاشنی و مطابق با ذائقه، به بعضی غذاها اضافه شود.

6.شناخت گیاه دارویی ریحان

این گیاه یکی از ترکیبات غذایی مورد علاقه مردم ایتالیا است.بوی این گیاه انرژی را مضاعف می کند و سرشار از بیوفلاونوئیدی است که در حفظ سلول های DNA از تشعشعات مفید است .

7.شناخت گیاه دارویی گشنیز

این گیاه نیز تقویت کننده انرژی و سیستم ایمنی بدن است و هضم را نیز بهبود می بخشد .

8.شناخت گیاه دارویی جعفری

مردم چین از این گیاه برای خنک نگه داشتن کبد و پاکسازی چشم استفاده می کردند. گفته می شود که این گیاه چشم را از تشعشعات UV حفظ می کند.

منبع: کتاب آشنایی با خواص گیاهان دارویی وطب سنتی

برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بر روی تصاویر زیر کلیک کنید:

 

 

 

 برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
برگشت به بالا