خانه اصول کلی باغبانی کاهش اثرات مخرب سرمازدگی ، کم آبی و پوکی با کود آب نگهدار

کاهش اثرات مخرب سرمازدگی ، کم آبی و پوکی با کود آب نگهدار

0 ثانیه خوانده شده
0
0
140

به نقل از خانه خشتی ؛ از سال ها قبل کشاورز های تولید کننده پسته با مشکل هایی در زمینهٔ خرید کود روبه‌رو بودند ، عدم اعتماد به یکسان نبودن کیفیت کودها از این موارد بود .در سال های گذشته کمبود آب نیز به مشکلات کشاورزان اضافه شده است .
اخیرا گروهی از متخصصان کشاورزی کشور اقدام به تولید نوآورانه ای زدند که مشکل تامین آب کافی و عنصر هلی غذایی را همزمان برطرف میکند . نام این محصول کود آب نگهدار می باشد و در کارخانه شرکت آب نگهدار کویر آریا که در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان می باشد تولید می گردد. از این رو به این کارخانه رفتیم تا از نزدیک بینای تولیدات نوآورانه شرکت آب نگهدار کویر آریا باشیم.
ابتدا نزد مدیرعامل این شرکت آقای دکتر عسکری رفتیم. ایشان با توجه به اهمیت نگهداری آب در پیرامون ریشه درخت گفتند : عناصر غذایی و آب مورد نیاز گیاه دو عنصر اساسی در کشاورزی هستند که تامین به موقع این دو عنصر، تعیین کننده میزان موفقیت در این زمینه هست.

از آنجا که مواد نگهدارنده آب موجود در این کود، آب و عناصر غذایی را چون آهنربا در خود نگه داشته و به تدریج در اختیار گیاه قرار می دهد به حفظ جریان شیره خام و پرورده کمک شایانی می کند.
این کود آب را برای مدت بیشتری در محدوده توسعه ریشه نگه میدارد. کشاورز های قدیمی هم به صورت تجربی به این نکته پی برده اند که در باغاتی که آب پای زمین باشد خسارت سرما زدگی و گرما زدگی کمترمی باشد.
از طرف دیگر کم برگی و یا بی برگی درختان در هنگام پر شدن دانه پسته باعث می شود که محصول پسته اکثر باغات استان کرمان دچار درصد بالایی از پوکی بشوند خوش بختانه در باغ های کشاورزانی که از کود آب نگهدار استفاده کرده بودند به وسیله دسترسی بهتر ریشه درختان به آب و عناصر غذایی برگهای درختان تا آخر دوره حفظ گردید و این عامل باعث گردید به طور قابل ملاحظه ای درصد پوکی پسته کاهش پیدا کند و پسته ها درشت تر و  نیز شوند.

سپس نزد یکی از کشاورز هایی رفتیم که ۱۵ تن در هکتار از این کود استفاده کرده  او گفت :این کود را دو سال قبل به صورت محدود روی یک باغ کوچک امتحان کردم به میزان حدود ۱۰ تن در هکتار و نتایج راضی کننده بود و درختان شاداب و پر محصول بودند و پتک سال بعدش هم بسیار عالی شد ،امسال هم برای کلیه باغات استفاده کردم با ۲۰ تن در هکتار،که نتایج بسیار عالی بود به خصوص در ارقام اکبری و احمداقایی از نظر من سال اوری را برای اکبری به شدت کاهش میده و پتک ها سال اینده هم محکم و قوی هستند.

  • بهترین کود برای باغات پسته

    کود آلی آب نگهدار که بر پایه کود حیوانی (مرغی و گاوی) تهیه می شود  با استفاده از آخرین دست…
  • انواع تیپ های کود آب نگهدار

    کود آب نگهدار در سه تیپ عرضه می شود: ۱.کود آب نگهدار تیپ ۱: مخصوص باغات با خاک و آب شیرین …
  • آموزش سبزیکاری

    فواید کاشت سبزی در منزل 1- تهیه سبزی به قیمت ارزانتر 2- داشتن سبزی تازه و با طراوت و با کی…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده مهندس نادر زینلی
بارگذاری بیشتر در اصول کلی باغبانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

عارضه ترکیدگی میوه مرکبات چگونه رخ می دهد؟

در اغلب موارد با نوسانات شدید رطوبت خاک و همچنین رطوبت نسبی و دمای هوا مرتبط است. در طول د…